Poznań: Volkswagen pomoże zwalnianym pracownikom

Volkswagen fot. ROAZK
Protesty organizowane przez zakładową Solidarność dały efekty. Firma dogadała się ze związkowcami i zamierza pomóc pracownikom, którzy będą zwolnieni.

Pracownicy zwalniani z powodu postępującej automatyzacji fabryki oraz pandemii koronawirusa otrzymają bonus finansowy w wysokości 3800 zł brutto, wsparcie w ponownym wejściu na rynek pracy i korzystne rozliczenie dni wolnych od pracy wynoszące po 300 zł brutto za każdy dzień.

Solidarności udało się wywalczyć umowy na czas nieokreślony dla 8500 pracowników, które będą podpisane do 2024 roku, wzrost wynagrodzeń od połowy przyszłego roku o wskaźnik inflacji od 1 lipca 2021 r, a także premie (miesięczna 200 zł i roczna w wysokości 3,5 proc. wynagrodzenia), bonus wakacyjny wynoszący sto proc. wynagrodzenia, bonus świąteczny w wysokości maksymalnie 70 proc. wynagrodzenia oraz program emerytalny i zdrowotny.

Negocjacje nie były łatwe i trwały ponad 6 tygodni, ale zakończyły się podpisaniem porozumienia. Wszystkie główne postulaty, o które walczyła Solidarność, zostały w nim uwzględnione: zabezpieczenie stałych miejsc pracy, utrzymanie poziomu wynagrodzeń i pomoc tym osobom, które zostaną zwolnione, by miały dobry start na rynku pracy.

Volkswagen Poznań w tym roku dwukrotnie zapowiadał zwolnienia pracowników – 750 osób miało zostać zwolnionych do końca tego roku z powodu automatyzacji zakładu. 450 osób z powodu pandemii koronawirusa i spadających dochodów firmy miało zostać zwolnionych do końca 2021 roku. Wcześniej o cztery miesiące firma postanowiła też zakończyć współpracę z 200 pracownikami zatrudnionymi czasowo, również z powodu pandemii, jak informowaliśmy.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: