Poznań: Tomograf dojechał do szpitala tymczasowego – czas na otwarcie

szpital tymczasowy fot. K. Adamska
Długo wyczekiwany tomograf komputerowy nareszcie dotarł do szpitala tymczasowego na MTP. Teraz dyrekcja szpitala będzie mogła go uruchomić.

Tomograf był ostatnim i niezbędnym elementem wyposażenia medycznego potrzebnego do uruchomienia szpitala tymczasowego na MTP. Placówka czekała na niego od końca listopada, bo bez tomografu otwieranie szpitala nie miało sensu. Szpital nie byłby w stanie wystarczająco precyzyjnie diagnozować pacjentów – a do szpitala mają trafiać chorzy na covid-19 także w ciężkim stanie. Dlatego otwarcie kilkakrotnie przesuwano.

Tomograf trzeba przygotować do użytku, co potrwa cały weekend. Później będzie musiał wydać akceptację dla niego sanepid – sprzęt będzie się znajdował w specjalnym kontenerze dla bezpieczeństwa pacjentów. W przyszłym tygodniu zacznie działać – i szpital będzie już mógł przyjmować pacjentów.

W szpitalu docelowo ma być 596 łóżek plus dodatkowe 300 w drugim szpitalu tymczasowym, który powstaje w hali nr 5, również na MTP. Jednak w pierwszym rzucie ma być uruchomionych tylko 66 łóżek – taką decyzję podjął NFZ.