Szpital Zakaźny Szwajcarska strefa zero zakaz fot. Sławek Wąchała

Poznań: Szpital przy Szwajcarskiej wprowadza zalecenia NFZ

Szpital przesłał pismo do NFZ, w którym “pozytywnie odniósł się do naszych zaleceń” – jak informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego NFZ.

Przypomnijmy, że w szpitalu trwa kontrola NFZ, która rozpoczęła się z powodu reportażu TVN zaprezentowanego w “Uwadze”. Zgodnie z podanymi w nim informacjami nocą w szpitalu nikt się pacjentami nie zajmuje, mają też zakaz używania przycisków alarmowych. Szpital zdementował informacje, złożył też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów reportażu. Jednak NFZ postanowił skontrolować funkcjonowanie placówki.

Kontrolerzy przedstawili zalecenia pokontrolne dyrekcji szpitala. Dotyczyły one trzech aspektów: poprawy nadzoru nad pacjentami w godzinach późnopopołudniowych i nocnych, zapewnienie wsparcia psychologicznego pacjentom i personelowi oraz weryfikację długości pobytu w szpitalu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Zalecenia te, jak wyjaśnia NFZ, były efektem troski o pacjentów, od których niepokojące sygnały docierały do nas zarówno w formie doniesień medialnych, jak i z innych źródeł. Szpital zapewnił, że zostaną wprowadzone: „…w Szpitalu zostaną przyjęte zmiany organizacyjne, mające na celu zabezpieczenie stałej obecności personelu w strefie izolacyjnej.” – czytamy w odpowiedzi przesłanej przez szpital.

Ponadto placówka zapewniła, że podjęto działania mające na celu „ograniczenie negatywnych odczuć natury psychofizycznej”. Z pisma wynika, że każdy pacjent miał oraz w dalszym ciągu ma możliwość
konsultacji telefonicznej z psychologiem.

Jeśli chodzi o czas pobytu pacjentów w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia, dyrekcja zapewnia, że stosuje się do przyjętych zasad.

– Mamy nadzieję, że działania te przełożą się na większe bezpieczeństwo pacjentów oraz komfort pracy personelu – podsumowuje Marta Żbikowska-Cieśla. – Powyższe zalecenia zostały przedstawione szpitalowi w wyniku postępowania wyjaśniającego, niezależnie od trwających kontroli.

NFZ, el

3.4 5 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze