Szpital Zakaźny Szwajcarska ambulans fot. Sławek Wąchała

Poznań: Kontrola w szpitalu przy Szwajcarskiej – są pierwsze zalecenia

Kontrola szpitala prowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze trwa, ale są już pierwsze zalecenia zmian, które powinien wprowadzić szpital, by poprawić standard opieki nad pacjentami.

Kontrola NFZ i druga, z ramienia wojewody wielkopolskiego, weszła do szpitala po emisji reportażu TVN, według którego w szpitalu nocą nad pacjentami nie ma żadnej opieki. Szpital w odpowiedzi zorganizował konferencję prasową, podczas której nazwał materiał TVN manipulacją i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów reportażu. Szpital wysłał też protest wraz ze swoim oświadczeniem do Rady Etyki Mediów i do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kontrole jeszcze trwają, ale Narodowy Fundusz Zdrowia już wydał pierwsze zalecenia dla szpitala w sprawie opieki w nocy, jak informuje Radio Poznań. Zgodnie z tymi zaleceniami szpital powinien tak zorganizować pracę personelu, żeby ten przez 4 godziny przebywał – oczywiście odpowiednio zabezpieczony – w strefie brudnej, z pacjentami, albo przynajmniej częściej tam zaglądał. W ten sposób personel będzie miał częstszy kontakt z personelem, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na oddziałach i wzrostu zaufania do personelu. A zaufanie jest kluczową sprawą w szpitalu, który jest głównym szpitalem covidowym w regionie i jednym z dziesięciu takich w Polsce.

NFZ zalecił też, by nie tylko pacjenci, którzy tego potrzebują, ale też pracownicy mieli dostęp do psychologa. W przypadku pacjentów choroba i przebywanie w izolacji na wiele osób wywiera destrukcyjny wpływ, a trudności z oddychaniem przyprawiają je o ataki paniki. W przypadku pracowników izolacja i konieczność pracy w niekomfortowych strojach i trudnych warunkach, przemęczenie i stres również mogą się okazać ponad siły. Pomoc fachowca w wielu przypadkach może zaradzić problemom.

Kontrolerzy przyjrzeli się też czasowi przebywania pacjentów w szpitalu i uważają, że powinni w nim przebywać tylko tak długo, jak to jest niezbędne. Jeśli wymagają jeszcze pomocy medycznej, ale ich stan się poprawił – powinni zostać przeniesieni do izolatorium, gdzie też będą mieli opiekę medyczną.

Kontrola jeszcze trwa, więc tych zaleceń może być więcej – ale wszystkie, jak podkreśla NFZ, będą miały na celu poprawę funkcjonowania szpital, z korzyścią tak dla pacjentów, jak dla pracowników.

el

 

1.5 8 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze