Szpital Zakaźny Szwajcarska strefa zero zakaz fot. Sławek Wąchała

Poznań: W szpitalu przy Szwajcarskiej pacjenci nie otrzymują pomocy?

Nocą w placówce nie ma żadnej opieki, nawet w sytuacjach alarmowych. “Pacjenci umierają w nocy, ponieważ nie otrzymują pomocy, mimo wołania i krzyków” – alarmuje TVN w “Uwadze”.

Telewizja w programie “Uwaga” wyemitowała wczoraj reportaż przedstawiający sytuację w poznańskim szpitalu im. J. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej – tak jak ją widzą pacjenci. Według ich opinii w nocy, od 23.00 do 5.30 są pozostawieni bez opieki, nie ma nikogo z personelu i mogą liczyć jedynie na pomoc sąsiadów z sali.

W salach są guziki alarmowe, ale nocą nie wolno ich używać bez względu na to, co się dzieje. Osoby, które na przykład wymiotują, ale są zbyt słabe, żeby dojść do łazienki – muszą leżeć w wymiocinach do rana. Personel jest niemiły i wulgarny. Nie reaguje na wołania i krzyki, pacjenci umierają w nocy, bo nie otrzymują pomocy medycznej. Tak twierdzą dwaj pacjenci szpitala, pan Maciej i pan Edward.

Problem jest nie tylko z opieką, ale i procedurami leczniczymi: pacjenci nie mają ich wykonanych na czas, co w przypadku na przykład dializy jest bardzo ważne. Pacjent, który musi ją mieć wykonywaną co drugi dzień – musiał czekać dziewięć dni na zabieg…

Sale chorych nie były wietrzone i dezynfekowane zgodnie z zasadami. Pacjenci twierdzili też, że już zdrowiejąc dostawali do sali pacjentów, u których dopiero co zdiagnozowano chorobę. Wykonane im testy dawały wyniki negatywne, ale oni nadal musieli przebywać w szpitalu. Czy po to, żeby się ponownie zarazili? – pytają rozgoryczeni.

Ekipie TVN nie udało się porozmawiać z dyrekcją szpitala. udało się natomiast z NFZ. Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału, zapewniła, że procedury i ich przestrzeganie będą kontrolowane. Z kolei Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania – to miasto jest organem prowadzącym szpitala – zwrócił uwagę, że w szpitalu brakuje personelu, a lekarze pracują jak w stanie wojny. Przeprosił pacjentów za zaistniałą sytuację i zapowiedział kontrolę.

Poprosiliśmy o komentarz także prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Gdy go otrzymamy – niezwłocznie go opublikujemy.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

el

4 14 votes
Oceń artykuł
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze