Poznań: Strefa Płatnego Parkowania na kolejnych ulicach. Już od 3 października!

parkomat Strefy Płatnego Parkowania fot. ZDM

Od 3 października Strefa Płatnego Parkowania będzie obowiązywała wokół kampusu Politechniki Poznańskiej, a także na kilku dodatkowych ulicach na Starym mieście i na Łazarzu.

Zgodnie z zapowiedziami po wschodniej stronie Warty strefa zostanie poszerzona o ulice Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha czyli cały obszar położony między ulicami: Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Krzywoustego oraz między Wartą i Cybiną. To okolice Politechniki Poznańskiej, więc stąd nazwa nowej strefy: SPP Politechnika.

– Na tym niewielkim terenie we wschodniej części śródmieścia trudno jest dziś znaleźć wolne miejsce parkingowe – tłumaczy Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Po wprowadzeniu strefy zwiększy się dostępność miejsc do zaparkowania i rotacja parkujących aut.

SPP Politechnika będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Opłata za pierwszą godzinę postoju to 3,50 zł. Płatności będzie można dokonać w parkometrach lub za pomocą aplikacji mobilnych. Zameldowani mieszkańcy tego obszaru mogą zakupić identyfikator parkingowy mieszańca po promocyjnej cenie, a szczegóły można znaleźć na stronie ZDM.

Do promocji nie mają niestety prawa studenci politechniki i to oni – o ile oczywiście przyjeżdżają na zajęcia samochodami – najboleśniej odczują to, że będą musieli płacić za parkowanie przed uczelnią. Co prawda Politechnika Poznańska ma swój parking i udostępnia go także studentom, ale według informacji Radia Poznań nie zawsze wystarcza tam wolnych miejsc dla studentów.

Z drugiej jednak strony, na co zwracali uwagę radni podczas swojej wizyty studyjnej na tym terenie – zdarza się, że miejsca parkingowe są, ale właściciel samochodów i tak parkują gdzie popadnie, rozjeżdżając trawniki oraz tarasując chodniki pieszym. Na uporządkowanie parkowania w tym rejonie był najwyższy czas, jednak czy to SPP okaże się tym skutecznym rozwiązaniem – dopiero się okaże.

Również od poniedziałku, 3 października, zacznie obowiązywać płatne parkowanie na Łazarzu, na północnej stronie ul. Hetmańskiej i wschodniej stronie ul. Reymonta oraz Przybyszewskiego. Znajdujące się tam miejsca postojowe, do tej pory bezpłatne, zostaną objęte strefą. Z kolei na Starym Mieście skorygowana została północno-zachodnia granica Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania w sąsiedztwie Cytadeli. Przesunięto ją do ul. Pułaskiego i Armii Poznań, więc w granicach strefy znalazła się część ul. Cichej, al. Niepodległości (ul. Armii Poznań) i rejon dworca Garbary.

fot. archiwum / ZDM (zdjęcie ilustracyjne)

Podziel się: