Poznań: Dyskusja o strefie parkowania. Radni… nie mieli gdzie zaparkować

ul. św. Rocha fot. ZDM

Piątkowe posiedzenie Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej RMP rozpoczęło się akcentem doskonale pokazującym skalę problemu, z którym muszą się uporać radni. Mieli dyskutować o strefie parkowania przed Politechniką Poznańską, a… nie mieli gdzie zaparkować.

Problemem dyskutowanym przez radnych była propozycja wprowadzenia na Berdychowie i Piotrowie, czyli w okolicach Politechniki Poznańskiej, strefy płatnego parkowania strefy. Propozycję przygotował Zarząd Dróg Miejskich, który już w ubiegłym roku zapowiadał projekt rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania o Rataje – na pierwszy rzut miały iść właśnie Berdychowo, Piotrowo i osiedle Św. Roch.

Zdaniem ZDM to konieczność, bo to te właśnie rejony na prawym brzegu są najczęściej wykorzystywane przez kierowców jako parkingi buforowe, na których można zostawić samochód bez płacenia na długie godziny – i szybko dojechać lub nawet dojść do centrum. A samochodów jeszcze przybyło, odkąd w 2021 roku wprowadzono strefę na Ostrowie Tumskim, Śródce i Zagórzu.

Radni zapoznali się z projektem i jego uzasadnieniem już w kwietniu, a teraz chcieli sprawdzić, jak to wygląda w terenie – i właśnie z tego powodu posiedzenie komisji miało charakter objazdowy. No cóż, trzeba przyznać, że radni dowiedzieli się bardzo dokładnie i bez najmniejszych wątpliwości, że problem jest, w dodatku duży. Jak informuje Radio Poznań, gdy przyjechali na miejsce spotkania, nie mieli gdzie zaparkować…

Dlaczego? Wszystkie miejsca były zajęte, choć można przypuszczać, że raczej nie przez studentów: ci studiów dziennych przynajmniej w części wyjechali, a ci studiów zaocznych raczej jeszcze nie dotarli – komisja zaczęło się przecież w piątek 27 maja o godzinie 12.00.

To potwierdza tezę ZDM, o czym przypomniał podczas komisji Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM, że naprawdę trzeba w tym miejscu wprowadzić strefę płatnego parkowania. Właścicielom samochodów, który traktują ten teren jak bezpłatny parking i zostawiają auto na całe godziny, po prostu przestałoby się to opłacać, więc przestaliby tu zostawiać samochody i z wolnymi miejscami ne byłoby problemu.

Radni zgodzili się z tą opinią, jednak, jak podaje Radio Poznań, zwrócili uwagę na pewien niepokojący szczegół: strefa nie została przewidziana dla ulic kampusu między budynkami uczelni i rzeką, bo według ZDM to drogi wewnętrzne Politechniki Poznańskiej. Kierowcy mogą unikać parkowania w płatnej strefie zostawiając swoje auta za darmo właśnie tam, rozjeżdżając przy okazji tereny uczelni. Radny Wojciech Kręglewski, przewodniczący komisji, zwrócił się do ZDM, by spróbował rozwiązać ten problem tak, aby „dzikie parkowanie” na tym terenie jednak się nie pojawiło.

Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania miałaby wejść na Berdychowie, Piotrowie i świętym Rochu jesienią tego roku – o ile tak zagłosują poznańscy radni podczas sesji.

Podziel się: