Franciszek Sterczewski, ujęcie wody pitnej w Krajkowie, fot. FB F. Sterczewski

Poznań. Senator Jadwiga Rotnicka: “Woda jest najważniejsza”

Senator skomentowała w ten sposób trwające od kilku tygodni protesty przeciwko poszukiwaniom ropy i gazu w strefie bezpośredniej i pośredniej ujęcia wody pitnej w Krajkowie. To kolejne wsparcie poznańskiej senator dla akcji.

Senator wystąpiła już z interpelacją w tej sprawie zaraz po tym, gdy Aquanet poinformował o rozpoczęciu badań – jest z zawodu hydrologiem i lepiej niż ktokolwiek inny zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie badania tego rodzaju niosą dla ujęcia wody.

Jak poinformowała, do jej biura zgłaszają się poszkodowani rolnicy, mieszkańcy, a także przedsiębiorstwa, na których teren wtargnęła firma Geofizyka Toruń na zlecenie PGNiG. W miniony weekend protestowali działacze Zielonej Fali.
– Ponieważ władze państwowe i niektóre samorządowe nie reagują na protesty mieszkańców, to ja zwracam się pismem do prezesa PGNiG, Wód Polskich, do wojewody wielkopolskiego i przede wszystkim burmistrza Mosiny, który milczy w tej sprawie – powiedziała senator w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. – Domagam się wyjaśnienia, jakie kroki zostały podjęte, żeby ochronić ujęcie wody, żeby zabezpieczyć nam tę wodę dla celów konsumpcyjnych i dla naszego życia. To jest najważniejsze.

Senator chce też pełnej dokumentacji i wyjaśnień od Wód Polskich, które były stroną w wydawaniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska koncesji – a były bierne w tym procesie. A przecież kto jak kto, ale specjaliści pracujący w Wodach Polskich powinni najlepiej wiedzieć, że ujęcie w Mosinie – Krajkowie jest jedynym w promieniu przynajmniej stu kilometrów od Poznania, które ma na tyle bogate warstwy wodonośne, by były w stanie zaspokoić potrzeby milionowej aglomeracji.

– To jest nasza woda pitna, ona musi być zdrowa, ona musi być czysta, a to ujęcie nie może zostać zniszczone – mówi zdecydowanie. I zaapelowała, by o wszelkich sprawach związanych z działaniem spółki Geofizyka Toruń informować jej biuro senatorskie: biuro@jadwigarotnicka.pl.

5 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze