Poznań: Rusza Betlejem Poznańskie przy Arenie. Z Festiwalem Rzeźby Lodowej!

Poznań Ice Festival konkurs główny fot. Sławek Wąchała

Od 10 grudnia po rocznej przerwie znów będzie można podziwiać rzeźbiarzy w lodzie. Ale tym razem nie na Starym Rynku, lecz przed Areną. Co i kiedy będzie można zobaczyć?

W Festiwalu Rzeźby Lodowej weźmie udział 24 uczestników z 11 krajów: Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Iraku, Meksyku, Filipin, Hiszpanii, Niemiec i Holandii.

W piątek, 10 grudnia, o godzinie 16.00 rozpocznie się konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i w ciągu trzech godzin będą musieli stworzyć dzieło, które najlepiej przedstawi ich kraj.

W sobotę, 11 grudnia, odbędzie się najbardziej widowiskowa konkurencja festiwalu, czyli Speed Ice Carving. Rozpocznie się o 12.00, a rzeźbiarze, tym razem solo, będą mieli kilkadziesiąt minut, by odtworzyć w lodzie otrzymany wzór. Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników potrwają do godziny 18.00.

W niedzielę natomiast o godzinie 9.00 rozpocznie się konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i z nich będą tworzyć rzeźby na dowolny temat. Będą mieli na to osiem godzin. O godz. 18 na scenie nastąpi ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Wszystkie rzeźby staną przed Areną, która z pewnością będzie stanowiła doskonałe tło dla lodowych arcydzieł. Nowa lokalizacja festiwalu ma też tę zaletę, że wokół jest znacznie więcej miejsca, będzie więc można bez tłoku i ścisku, jaki zwykle panował na Starym Rynku, obejrzeć rzeźby.

Ostatniego dnia festiwalu dłuto do ręki wezmą też najmłodsi. W godz. 11.00 do 15.00 będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie dla dzieci. Obok rozgości się też świąteczny jarmark z 33 domkami handlowymi, stoiskami i food truckami. Kiermasz potrwa do 19 grudnia. Tego samego dnia rozpocznie się też Świąteczny Bazar w City Parku, po drugiej stronie ul. Wyspiańskiego.

Sąsiedztwo hali Arena to już trzecia lokalizacja Betlejem Poznańskiego. Cały czas odwiedzać można także jarmarki bożonarodzeniowe na Rynku Łazarskim i placu Wolności. Warto dodać, że wszystkie wspomniane wyżej lokalizacje połączy Betlejemska Bimba z numerem 24, która będzie kursować we wszystkie przedświąteczne weekendy.

Źródło: UMP fot. archiwum

Podziel się: