Poznań: Rozpoczęło się Betlejem Poznańskie! Na razie w jednej lokalizacji (ZDJĘCIA)

Betlejem Poznańskie 2021 fot. Sławek Wąchała

Uroczyste rozpoczęcie Betlejem Poznańskiego miało miejsce 20 listopada na placu Wolności – ale warto pamiętać, że w tym roku Betlejem odbywa się w aż trzech lokalizacjach. I wszędzie warto zajrzeć!

W tym roku na jarmarku mamy mnóstwo nowości: pierwszą jest to, że ten na placu Wolności potrwa aż do 26 grudnia i do tego czasu będzie można robić zakupy na jarmarcznych straganach, na których swoje towary oferują wystawcy z całej Europy: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Litwy. Na razie dominują prezenty, ale z czasem pojawią się też tradycyjne świąteczne potrawy. A najmłodsi poznaniacy mogą przejechać się na karuzeli i zostawić list dla świętego Mikołaja w specjalnej skrzynce w Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Podczas jarmarku na placu Wolności będzie można wspomóc Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life. Warto tam będzie też zajrzeć 25 listopada, 2, 9 i 16 grudnia na Christmas Silent Disco, 26 listopada na Zimowe Fire Show. 15 grudnia na świąteczny koncert zaprasza szkoła muzyczna z Tarnowa Podgórnego, a 18 grudnia z kolei odbędzie się Poznań Silent Night – tego dnia studenci z różnych krajów zapraszają poznaniaków do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego odśpiewania „Cichej Nocy” w możliwie dużej liczbie języków.

Oczywiście jest też grzane wino w kolekcjonerskich szklankach i świece z logo Betlejem Poznańskiego, a 3 grudnia o godzinie 17.00 zostanie też uroczyście włączone oświetlenie miejskiej choinki przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka

Na nowym Rynku Łazarskim Betlejem Poznańskie rozgości się między 4 a 19 grudnia. Tu będą się odbywać koncerty, gra miejska oraz warsztaty i animacje dla najmłodszych. Będą też oczywiście stragany ze świątecznymi przysmakami i prezentami, a także bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Wszystko rozpocznie się 4 grudnia: o 15.30 zaśpiewa Marta Podulka, o 17.20 Gospel Joy, a o 20.00 – Dagadana. Będzie też świąteczny worek z niespodziankami do wygrania. Natomiast o 17.00, podczas inauguracji Betlejem Poznańskiego, zostanie wręczona nagroda „Człowieka Roku Łazarza”.

Z kolei przed Arenę warto zajrzeć między 10 a 19 grudnia. Tu główną atrakcją będzie Festiwal Rzeźby Lodowej, który rozpocznie się 10 grudnia o godzinie 16.00 konkursem małej rzeźby. 11 grudnia będzie można podziwiać zmagania artystów w speed ice carving od 12.00 do 18.00, a 12 grudnia o 9.00 rano rozpocznie się konkurs główny festiwalu. Będą też specjalne warsztaty rzeźbienia w lodzie dla najmłodszych, a gotowe lodowe figury staną z obu stron wejścia głównego do Areny.

Wszystkie świąteczne lokalizacje połączy Betlejemska Bimba z numerem 24 – będzie kursowała w weekendy 4-5, 11-12, 18-19 grudnia. Bimba będzie kursowała trasą: Plac Wielkopolski – 23 Lutego – Fredry – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Fredry – 23 Lutego – Plac Wielkopolski. Pojawi się także zabytkowy „Ogórek” MPK, przy którym odbywać się będą animacje dla dzieci.

Źródło: UMP