Poznań: Rowerzyści mogą jeździć! Ale… tylko komunikacyjnie

To dobra wiadomość, chociaż może nie tak dobra, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rowerzyści mogą wyjeżdżać na trasy. Ale tylko wtedy, gdy rower służy im do przemieszczania się, nie do rekreacji…

Jeszcze wczoraj prezydent Jacek Jaśkowiak zapytany o Wartostradę zapewniał, że i jej dotyczy zakaz korzystania. Jest bez wątpienia drogą rowerową, ale jest też terenem rekreacyjnym, a ze względu na pandemię koronawirusa Polacy mają nie korzystać z terenów rekreacyjnych. Co prawda prezydent od razu podkreślił, że zalecenia premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego znów są na tyle nieprecyzyjne, że mogą budzić wątpliwości.

O jednej z nich pisaliśmy już wczoraj – chodzi o ogródki działkowe, które posiada wielu poznaniaków, a które w rządowych zaleceniach obostrzeń i ograniczeń w ogóle nie zostały wymienione. Działkowcy nie wiedzieli więc, czy mogą jechać na działkę czy nie. Na szczęście wojewoda wątpliwości wyjaśnił: działkowcy mogą jechać na działki, oczywiście zachowując niezbędne środki ostrożności.

Ale co z rowerzystami? Wiele osób wykorzystuje jednoślady jako alternatywną formę transportu, znacznie bezpieczniejszą niż tramwaj czy autobus, a mniej kosztowną niż samochód. Czy rowerzyści jeżdżący rowerami do pracy mają się przesiąść do miejskiej komunikacji – czy wychodzić z domu godzinę wcześniej, by zdążyć na piechotę?

Na szczęście rząd doprecyzował zalecenia z korzyścią dla rowerzystów. Jak się okazuje, nowe rządowe obostrzenia dotyczą plaż, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ale drogi rowerowe są wyjątkiem.

Parki i bulwary, na terenie których znajdują się drogi rowerowe (np. Wartostrada, park Wodziczki czy park Sołacki) będą mogły być nadal użytkowane przez rowerzystów – jednak wyłącznie w celach komunikacyjnych (np. dojazd do pracy), a nie rekreacyjnych.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwać będą połączone patrole policji i straży miejskiej. Osoby nie przestrzegające nowych obostrzeń, w razie konieczności będą karane mandatami.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: