Poznań: Remont brzegów Warty dobiega końca

Nowa opaska nad Wartą Poznań fot. Sławek Wąchała

Z brzegów Warty na śródmiejskich odcinku znikły już betonowe opaski, pojawiły się natomiast gabiony. Ale prace remontowe na brzegach rzeki jeszcze trwają, choć powinny zakończyć się we wrześniu. Kiedy się skończą?

Remont, rewitalizacja lub rewaloryzacja brzegów rzeki, bo wszystkie terminy są w użyciu, trwa od początku września 2020 roku na odcinku pomiędzy Kanałem Ulgi a mostem Przemysła I i po obu stronach brzegu rzeki i obejmuje także infrastrukturę brzegową: tarasy, schody, slipy, wyloty z kanalizacji deszczowej oraz ciąg pieszy po obu stronach brzegu rzeki i elementy cumownicze. Miała się zakończyć do grudnia 2021 roku, ale ze względu na pandemię termin nie został dotrzymany.

Nowym terminem był wrzesień 2022 roku, ale prace nadal trwają na wildeckim brzegu rzeki. Jak poinformowały Wody Polskie telewizję WTK, wyższy poziom rzeki spowolnił roboty. Teraz trwa tam układanie geomaty polimerowej, która ma zapobiec wypłukiwaniu ziaren posianej trawy przez płynącą wodę. Ostatecznie inwestycja ma się zakończyć do listopada tego roku – i ten termin, jak zapewniły Wody Polskie – zostanie dotrzymany.

Projekt jest realizowany przez miasto we współpracy z Wodami Polskimi i kosztował 21 738 718,66 zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 18 477 910,85 zł. Po drodze budził sporo kontrowersji – nie tylko z powodu opóźnień, ale też jakości wykonania. Czy błędy zostaną poprawione – nie wiadomo, ale władze Poznania mają zamiar kontynuować współpracę z Wodami Polskimi przy dalszej rewaloryzacji brzegów.