Poznań: Radni idą do sądu z wojewodą

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym została uznana przez wojewodę za niezgodną z prawem – a dziś podczas sesji poznańscy radni postanowili tę decyzję zaskarżyć do sądu.

Zdaniem wojewody – jak informowaliśmy w marcu tego roku – przyjęta w lutym uchwała rady miasta istotnie narusza prawo. Przepisy przyjęte przez radnych za podstawę uchwały odnoszą się do innych sfer działalności samorządu, w związku z czym uchwalenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przekracza jej kompetencje.

Jednak poznański samorząd, tak jak kilka innych samorządów w kraju, jest innego zdania. Co prawda nie cały – przeciwko uchwaleniu karty cały czas gorąco protestują radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy uważają, że karta “promuje gender” i że zamiast niej trzeba wprowadzić Samorządową Kartę Rodziny, projekt przygotowany przez Ordo Iuris. Wczoraj ten projekt odrzucił sejmik Wielkopolski, jak informowaliśmy.

Skoro samorząd Poznania i wojewoda nie mogą się zgodzić, to – jak zauważył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady – najlepiej, żeby problem rozstrzygnął sąd. I taką uchwałę podjęli dziś radni – o wniesieniu sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ma rozstrzygnąć ten spór.

– Wczoraj radni sejmikowi odrzucili Samorządową Kartę Praw Rodzin autorstwa PIS! Dzisiaj na sesji Rady Miasta Poznania odwołaliśmy się do sądu administracyjnego od decyzji wojewody, blokującej wprowadzenie Europejskiej Karty Równości! – podsumował radny Wojciech Chudy z Koalicji Obywatelskiej. – Jak to dobrze żyć i działać w normalnym, europejskim regionie.

el

Podziel się: