Poznań: PZH uznał poznański test na koronawirusa za stuprocentowo skuteczny!

badania nad testem na koronawirusa fot. ICHB PAN
Wczoraj informowaliśmy o tym, że przechodzi badania w Państwowym Zakładzie Higieny, a dziś już wiemy, że został uznany za stuprocentowo skuteczny. Polski – poznański – test na koronawirusa wkrótce będzie produkowany na wielką skalę.

Jako pierwszy podał tę informację były wicepremier Jarosław Gowin, który też jako pierwszy docenił poznańskie odkrycie – jak informowaliśmy wczoraj. Napisał w mediach społecznościowych: „Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę”.

Przypomnijmy: test powstał w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Z inicjatywą pomocy wystąpił prof. Marek Figlerowicz, który już 17 marca spotkał się z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji dr. Andrzejem Trybuszem. Nad stworzeniem testu pracowali dniem i nocą przez trzy tygodnie naukowcy – wolontariusze, nazwani przez profesora „Wirusową Grupą Wsparcia”. I do nich właśnie, po ukończeniu prac, profesor skierował specjalny list z podziękowania za wysiłek.

Oto on:

„Droga i Wspaniała Wirusowa Grupo Wsparcia,
Niestety, obecnie nie mogę spotkać się z Wami wszystkim osobiście, stąd postanowiłem przesłać tych kilka słów drogą elektroniczną. Jak dobrze wiecie, mimo szalejącej wokół zarazy od ponad trzech tygodni w Instytucie trwa wytężona i nieprzerwana praca.

Ogromnie cieszę się i jestem z Was bardzo dumny, że nie złożyliście „broni” i wbrew wszelkim przeciwnościom podjęliście szereg działań na rzecz wspólnego dobra nie tylko naszego instytutowego, ale i całego społeczeństwa. W tych trudnych czasach staliście się źródłem nadziei i przykładem dla innych. Nie mam żadnych wątpliwości, że Wasza ofiarna praca była jednym z istotnych czynników, które spowodowały spowolnienie rozwoju pandemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Nie bacząc na własne bezpieczeństwo jako pierwsi w kraju wspomogliście pracowników opieki medycznej, włączając się bezpośrednio w diagnostykę osób zakażonych koronawirusem. Dzięki Wam liczni ludzie uniknęli choroby, a wielu zakażonym lekarze zapewnili skuteczną pomoc. Zapewne inaczej wyglądałaby pandemia w Poznaniu i w Wielkopolsce, gdyby nie ludzie z Wirusowej Grupy Wsparcia. Co więcej, razem spowodowaliśmy, że inne Instytucje naukowe w Poznaniu i w całej Polsce zaczęły przyłączać się do naszych działań.

To Wasz niezwykły entuzjazm zrodził idee stworzenia pierwszego polskiego zestawu do wykrywania SARS-CoV-2. Tylko dzięki Waszemu wielkiemu poświęceniu i Waszej nieustępliwości byliśmy w stanie w ciągu zaledwie 3 tygodni wprowadzić tę ideę w życie. Myślę, że nie tylko w Polsce trudno jest znaleźć wiele podobnych przykładów równie skutecznego i spektakularnego działania naukowców.

Miło mi zatem poinformować Was, iż nasze wysiłki dostrzeżone zostały przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który decyzją Premiera Jarosława Gowina przyznał Instytutowi 15 mln PNL na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszych 100 000 testów.

Nie mam wątpliwości, że swoimi działaniami jeszcze raz potwierdziliście przynależność naszego Instytutu do wiodących jednostek naukowych kategorii A+. Udowodniliście, że wspólnie możemy zmieniać świat, czynić go lepszym. Obok wiedzy wystarczy do tego dobra wola, nieco optymizmu i wiary. Nie bez znaczenia w całym tym przedsięwzięciu był również fakt, iż wszyscy zdecydowaliśmy się działać na zasadzie wolontariatu. Nikt nie zapytał nawet o jakąkolwiek zapłatę. Historia już wielokrotnie pokazała, iż jedynie dzięki takim działaniom i takim ludziom jak Wy mogą powstawać rzeczy wielkie, które na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Niestety, z tego co wiemy pandemia nadal się rozwija, szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Wierzę jednak, że razem przetrwamy nadchodzące trudne chwile, że nie ustaniemy w naszych działaniach, że nadal łączyć nas będzie ta niesamowita atmosfera, pełna życzliwości i chęci do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy.

Wiem, iż tak właśnie będzie i dlatego już dziś, przyrzekam Wam, że już niedługo nadejdzie moment, w którym razem odtrąbimy zwycięstwo i będziemy się radować. Tymczasem, życzę Wam wszystkim zdrowych i spokojnych Świat Wielkanocnych, choć Wiem, że dla wielu zaangażowanych w diagnostykę COVID-19 będą one pełne pracy, a więc nie tak do końca spokojne”.

A dzięki uprzejmości ICHB PAN możemy pokazać Wirusową Grupę Wsparcia, poznańskich bohaterów, przy pracy.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: