Poznań: Prawdy i mity na temat pieszych. Policja ujawnia

policja kontrola fot. policja Poznań
Poznańska policja podsumowała rok, jeśli chodzi o udział pieszych w zdarzeniach drogowych. I jak wypadli? Wiele osób może się zdziwić…

Otóż, jak wynika z danych zebranych opublikowanych przez Miejska Komendę Policji w Poznaniu prawdą jest, że piesi nie są sprawcami zdarzeń drogowych!

„Z winy pieszego tylko w niespełna 1 proc. doszło do zdarzeń drogowych” – informują poznańscy policjanci. – „W 2020 r. odnotowaliśmy mniej wypadków z winy pieszych, bo tylko 66. W 2019 roku było ich 94, a w 2018 – 90”.

Policjanci zwracają też uwagę, że piesi coraz chętniej i częściej noszą odblaski, które zwiększają widoczność na drodze, co jest bardzo dobrym objawem. Coraz rzadziej też policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego karzą pieszych mandatami. W 2020 roku funkcjonariusze wręczyli 4055 mandatów, w 2019 roku – 5440, a w 2018 – aż 8205 mandatów.

Oczywiście nie oznacza to, jak zapewniają funkcjonariusze, że mundurowi nie zwracają uwagi na zachowanie pieszych na drodze. „Zapewniamy, że jeśli ktoś postępuje niezgodnie z przepisami, to zachowanie policjantów jest, na zasadzie akcja-reakcja” – ostrzegają stróże prawa.

Taki wynik w statystykach dowodzi też wyraźnie, że „polowanie na pieszych” przez policjantów z poznańskiej drogówki to mit.
„Nie są oni sprawcami zdarzeń” – wyjaśniają policjanci – „więc chcąc zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników na drodze, swoją uwagę skupiamy głównie na kierowcach”.

A tu zdecydowanie jest się czym zajmować, jak wynika z danych opublikowanych przez policję 16 lutego. Kierowcy w ubiegłym roku spowodowali ponad 85 proc. wypadków. Ich głównymi powodami były przekroczenie prędkości i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

KMP Poznań