Klinika Aborcyjna

Poznań: Poseł Szłapka zawiadamia prokuraturę w sprawie zajść w Poznaniu i Łodzi

Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy policji i nieuzasadniony atak na pokojowo demonstrujących w Poznaniu i Łodzi – poseł Adam Szłapka o obu incydentach zawiadomił prokuraturę.

Jak informuje przewodniczący Nowoczesnej w treści zawiadomienia dotyczącego Poznania, jeden z funkcjonariuszy policji “podczas pokojowej demonstracji w obronie praw kobiet dnia 24 października br., w sposób oczywisty, przekroczył uprawnienia bez powodu atakując od tyłu jednego z demonstrantów, powalając go na ziemię, czym realizował znamiona czynu zabronionego w art. 231 par. 1 kodeksu karnego”.

Poseł zwraca uwagę, że wydarzenie, które sprowokowało policjantów do takiego zachowania, był fakt, że wcześniej demonstrant położył ulotkę dot. praw kobiet na szybie radiowozu. Młody człowiek został powalony na ziemię i wciągnięty do radiowozu, gdzie dostał mandat za… zaśmiecanie.
“Nie ulega wątpliwości, że zastosowane przez policjantów środki były niewspółmierne do zachowania zaatakowanego mężczyzny, stanowiły demonstrację siły i przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy publicznych” – podsumowuje poseł.

Podobna sytuacja miała miejsce w Łodzi – tu również policjant zastosował siłę wobec uczestnika pokojowej demonstracji “brutalną siłę fizyczną niewspółmierną do okoliczności sprawy, przekraczając uprawnienia. Wcześniej policjant wdał się w nieprofesjonalną wymianę zdań z demonstrantami, podczas której można było odnieść wrażenie, że upaja się własną pozycją siły wynikającą z funkcji i potencjalnej kompetencji do użycia środków przymusu” – opisuje poseł.

Obie akcje można obejrzeć na nagraniach w mediach społecznościowych, a także zidentyfikować funkcjonariuszy, którzy zachowali się tak nieprofesjonalnie, jak zwraca uwagę poseł.

“Widoczne na filmie zachowanie Policji wobec pokojowo nastawionych demonstrantów korzystających z konstytucyjnych praw obywatelskich jest nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa, które jest członkiem Unii Europejskiej” – podsumowuje Adam Szłapka.

Zawiadomienie otrzymała Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście.

el

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze