Poznań: Ponad 30 ton śmieci zebrano na brzegach Warty

sprzątanie brzegów Warty fot. S. Wąchała
30 ton śmieci, 42 tysiące niedopałków i 1000 sprzątających. Tak imponujący wynik to efekt VI Sprzątania Brzegów Warty od źródeł do ujścia, które zorganizowała fundacja Ratuj Ryby.

Sprzątanie odbywało się na 800 kilometrach rzeki, od źródeł do ujścia, a w samym Poznaniu sprzątało prawie 200 osób, które wspólnie napełniły 250 worków na śmieci, każdy o pojemności 200 l. To rekord frekwencji, jeszcze nigdy tyle osób nie zgłosiło się do sprzątania brzegów rzeki.

Wynik ich pracy też jest imponujący, bo dzięki nim wszystkie te śmieci nie spłyną do Bałtyku.
– Gdyby te zanieczyszczenia wraz z niedopałkami trafiły do wody, to zdołałyby zanieczyścić kilka milionów jej litrów wraz z żyjącymi w niej organizmami – mówi Sebastian Staśkiewicz z fundacji Ratuj Ryby, organizator akcji. – Dla porównania: to o wiele więcej aniżeli jezioro Maltańskie.

Co znajdowano w wodzie i na brzegu? Najwięcej było plastikowych butelek i potłuczonego szkła. Sporo było także śmieci gabarytowych, jak stare fotele czy telewizory i – niestety – także śmieci pozostawianych przez wędkarzy.

– Dziękujemy wszystkim, którzy świadomość swą przeradzają w czyn – podziękował wszystkim uczestnikom akcji Sebastian Staśkiewicz. – Za pomoc, wsparcie, uczestnictwo, wiarę, że można.

Przypomnijmy, że akcja sprzątania Warty zrodziła się po katastrofie ekologicznej, która miała miejsce w Poznaniu pod koniec października 2015 roku. Jedna z firm wpuściła toksyczną substancję do studzienki kanalizacji deszczowej, której ujście znajdowało się bezpośrednio w rzece, niedaleko mostu Lecha, i wytruła ryby oraz inne żyjące organizmy na całej długości Warty od tego miejsca na długości 150 km. Wędkarze wyłowili wówczas tony śniętych ryb, a nie wiadomo, ile spłynęło z nurtem albo zostało na dnie rzeki. Od tego czasu wędkarze i miłośnicy Warty regularnie sprzątają brzegi rzeki i patrolują je, by do takiej sytuacji już nie doszło.

Kolejna edycja sprzątania brzegów Warty już w kwietniu przyszłego roku.

Ratuj Ryby, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: