Poznań: Policja prosi pieszych o ostrożność. Internauci oburzeni

przechodzenie przez jezdnię fot. policja Poznań
Policjanci z poznańskiej drogówki opublikowali w mediach społecznościowych apel do pieszych, by bardziej uważali na przejściach, zgodnie z nowymi regulacjami w kodeksie drogowym. I ten apel bardzo oburzył internautów.

Funkcjonariusze opublikowali zdjęcie przedstawiające osobę wchodzącą na przejście, ale zapatrzoną w ekran smartfona – i przypomnieli, że obecnie jest to niezgodne z prawem.

„Przypominamy o nowych przepisach dotyczący m.in. korzystania z telefonów” – napisali policjanci. – „Pamiętajcie, że… „Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

I ten właśnie wpis oburzył internautów, którzy dali temu wyraz w kilkudziesięciu wpisach pod tym postem. „Bezpieczny pieszy to ukarany pieszy? – pisze jeden z komentujących. – „A kiedy w takim razie doczekamy się takiego myślenia o kierowcach?”. „Problemem Poznania są kierowcy notorycznie przekraczający prędkość, a nie piesi wchodzący na przejścia” – pisze kolejna osoba. – „Dlaczego nimi się nie zajmiecie? Ośmieszacie się po prostu”.

Internauci przypomnieli też statystyki samej policji, z których wynika, że piesi odpowiadają za mniej niż 1 proc. wypadków na poznańskich ulicach. Odkąd przybyło dróg rowerowych – spada także liczba wypadków wśród rowerzystów.

A za 85 proc. wypadków odpowiadają kierowcy. Statystyki też podają, że powodem ponad 90 proc. wypadków w mieście jest niedostosowanie prędkości do umiejętności kierowcy i warunków jazdy.