Poznań: Ile mamy wypadków w mieście z udziałem rowerzystów?

policjanci na rowerach fot. policja Poznań
Wraz z rozbudową infrastruktury rowerowej liczba wypadków z udziałem osób poruszających się na dwóch kółkach spadła – poinformowała dziś Miejska Komenda Policji w Poznaniu.

Policjanci przedstawili statystyki, z których wynika, że w 2018 roku wypadków z udziałem rowerzystów było 235, w 2019 – 221, a w 2020 – tylko 206.  Niestety, 4 z tych zdarzeń były wypadkami śmiertelnymi (styczeń – gm. Buk, marzec – ul. Starołęcka w Poznaniu, czerwiec – gm. Kostrzyn Wlkp., grudzień – ul. Krzywoustego w Poznaniu)

„Łącznie odnotowaliśmy 451 zdarzeń z udziałem rowerzystów, w wyniku których prawie połowa osób odniosła obrażenia” – podsumowują poznańscy policjanci. – „Dlatego warto zadbać o kask i elementy odblaskowe, które choć nie są wymagane przepisami dla miłośnika dwóch kółek powinny być elementem obligatoryjnym”.

O bezpieczeństwo rowerzystów będą dbać policjanci – także na rowerach. I jest ich coraz więcej: wkrótce służbę rozpocznie 12 kolejnych policjantek i policjantów na rowerach, których głównym zadaniem będzie pełnienie służby tam, gdzie rowerzystów jest najwięcej.

Głównym celem policjantów z poznańskiej drogówki jest obserwacja i reakcja na wzajemne relacje z innymi uczestnikami ruchu. Mundurowi będą upominać – a jak trzeba, to i karać – za łamanie przepisów tak ze strony kierowców, jak i rowerzystów.

Policjanci przed sezonem przypominają też rodzicom, że dziecko do lat 10 może samodzielnie poruszać się na rowerze tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i jest uznawane za pieszego, a dorosłym, że przed sezonem trzeba sprawdzić, czy ich rower jest właściwie wyposażony.

Natomiast wszyscy użytkownicy jednośladów powinni pamiętać, że poza ściśle określonymi sytuacjami jazda po chodniku jest zabroniona, tak samo jak przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. A to dwa wykroczenia, które najczęściej popełniają rowerzyści.