czwartek, 29 lutego, 2024

Poznań: Pogrzeb płk. Jana Górskiego na cmentarzu junikowskim

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, 10 października odbędzie się pogrzeb śp. płk lek. med. Jana Górskiego, ps. „Rzędzian”, żołnierza Armii Krajowej, długoletniego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg .

Msza św. pogrzebowa odbędzie się o godz. 10.30 w kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty na os. Rusa 59. Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu junikowskim w Poznaniu o godz. 13.10.

Pułkownik urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie pod Sandomierzem, a w czasie drugiej wojny światowej działał w strukturach AK. W 1943 roku udało mu się przeżyć egzekucję, a po wojnie trafił do więzienia UB i ponownie usłyszał wyrok śmierci. Ostatecznie zamieniono mu go na dożywotnie więzienie, Z którego jednak wyszedł w 1957 roku.

Po wyjściu z więzienia Jan Górski związał swoje życie z Poznaniem: tu ukończył studia medyczne i wyspecjalizował się w leczeniu chorób płuc. Współtworzył też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a od 2002 roku sprawował funkcję prezesa wielkopolskiego okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku skończył 100 lat. O jego śmierci poinformował wojewoda Michał Zieliński. 

Strona głównaPoznańPoznań: Pogrzeb płk. Jana Górskiego na cmentarzu junikowskim