Poznań: Pułkownik Jan Górski nie żyje. Miał 100 lat

pułkownik Jan Górski fot. WUW

Żołnierz Armii Krajowej, współtwórca i prezes wielkopolskiego oddziału Związku Żołnierzy AK, lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób płuc. Pułkownik Jan Górski odszedł na wieczną służbę. Miał 100 lat.

O śmierci pułkownika Górskiego poinformował wojewoda Michał Zieliński w mediach społecznościowych.

„Ludzie, którzy walczyli o wolną Polskę, zapisali się w historii naszego narodu na zawsze” – napisał. – „Pułkownik Jan Górski dawał nieustannie świadectwo swojego patriotyzmu, będąc przykładem dla młodszych pokoleń, że w służbie swojej Ojczyźnie, nie bacząc na przeszkody, trzeba i warto trwać przy ideałach, w każdych okolicznościach zachowując narodową i obywatelską przyzwoitość oraz tożsamość. Składam najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego. Pamięć o zasługach pułkownika Górskiego nie przepadnie nigdy i będzie dla nas wszystkich świadectwem oddania naszej Ojczyźnie”.

Pułkownik urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie pod Sandomierzem. W czasie drugiej wojny światowej działał jako łącznik, w 1943 roku udało mu się przeżyć nazistowską egzekucję, a po wojnie trafił do więzienia UB i znów usłyszał wyrok śmierci. Zamieniono mu go na dożywotnie więzienie, a ostatecznie udało mu się z niego wyjść w 1957 roku.

Po wyjściu z więzienia ukończył studia medyczne w Poznaniu – specjalizował się w leczeniu chorób płuc. Współtworzył też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a od 2002 roku sprawował funkcję prezesa wielkopolskiego okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku skończył 100 lat.

Podziel się: