Poznań: Petycja przeciwko Wartostradzie. Mieszkańcy nie chcą drogi rowerowej przez amfiteatr

Brama Poznania
Mieszkańcy Śródki i społecznicy wystosowali petycję do prezydenta Jacka Jaśkowiaka z prośbą, by jednak nie budował Wartostrady przez amfiteatr Bramy Poznania.

Sprawa zrobiła się głośna, gdy Poznańskie Inwestycje Miejskie opublikowały informację o przystąpieniu do prac nad dolnym odcinkiem Wartostrady przy Bramie Poznania. Okazało się, że – jak o tym pisaliśmy – trasa będzie wiodła przez amfiteatr nad Cybiną, gdzie w sezonie organizuje się wiele imprez plenerowych i koncertów. To wzbudziło sprzeciw mieszkańców i społeczników.
„Będziemy teraz oglądać filmy czy słuchać koncertów w przerwach między przejazdami rowerzystów?” – pytali kąśliwie na forach internetowych.

Przeciwnicy budowy tego odcinka Wartostrady przygotowali petycję do prezydenta w tej sprawie. Oto jej treść:

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się do Pana z apelem o cofnięcie decyzji dot. wybudowania alternatywnego odcinka Wartostrady (odcinek nr 7), mającego przebiegać wzdłuż rzeki Cybiny i przez amfiteatr przylegający do muzeum Brama Poznania.

Planowany odcinek trasy rowerowej ma być trasą tranzytową umożliwiającą szybki przejazd przez dzielnicę Śródkę. Rozumiemy potrzebę wspierania rozwoju transportu rowerowego, jednak proponowana zmiana w istotny sposób przyczyni się do pogorszenia jakości życia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także odwiedzających Śródkę poznaniaków i poznanianki, oraz turystów. Przede wszystkim, poprowadzenie ruchu rowerowego w/w trasą stworzy ryzyko kolizji z osobami, które szczególnie w sezonie wiosenno-letnim licznie i chętnie wypoczywają oraz spacerują nad rzeką Cybiną. Ponadto, utrudnione zostanie organizowanie wszelkich wydarzeń i spotkań kulturalno-rekreacyjnych, które do tej pory odbywały się na terenie amfiteatru oraz na terenach przyległych z inicjatywy muzeum Brama Poznania. Nie da się również nie wspomnieć o ogromnych walorach przyrodniczych tego miejsca – stanowi ono zielony korytarz dla dzikich zwierząt, natomiast dla wielu mieszkańców i mieszkanek Poznania, szczególnie starszych, jest ono jednym z niewielu łatwo dostępnych terenów zieleni – tym bardziej unikatowych, że znajdujących się w centrum miasta.

Uważamy, że władze Poznania nie powinny pozbawiać mieszkańców i mieszkanki ulubionych terenów, które stanowią centrum animacyjne i rekreacyjne lokalnej społeczności, oraz które są absolutnie unikatowe w skali całego miasta.

Jednocześnie wyrażamy rozczarowanie tym, że władze miasta kompletnie zignorowały krytyczne głosy poznaniaków i poznanianek, które mogły wybrzmieć podczas konsultacji społecznych poświęconych projektowi nowej trasy rowerowej. Zbagatelizowana została również negatywna opinia wydana przez Radę Osiedla Ostrowa Tumskiego, Śródki, Zawad i Komandorii. Przy całym szacunku do decyzji wydawanych przez władze miejskie – domagamy się, aby głos społeczny zaczął być traktowany przez nie poważnie.

Petycję może podpisać każdy na stronie Petycje Online.

el

Podziel się: