Park Selągowski robocze spotkanie fot. FB

Poznań: Park Szelągowski idzie do remontu

Jak wyremontować zabytkowe schody i zabezpieczyć je przed działaniami wandali? Gdzie powinny się znaleźć elementy małej architektury? O tym rozmawiali radni z osiedla Stare Winogrady z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta Poznania.

Ten pięknie położony na nadwarciańskiej skarpie park był przed wojną jednym z ulubionych miejsc odpoczynku poznaniaków. Po wojnie na wiele alt zapomniany został przywrócony do życia i dla poznaniaków staraniami Rady Osiedla Stare Winogrady pod nieustraszonym przywództwem Haliny Owsiannej. To dzięki nim w 2010 roku park został wyremontowany, powstał też odcinek Wartostrady biegnący na skarpie nad samą rzeką.

Jednak nie wystarczyło wtedy pieniędzy na remont zabytkowych elementów parku, pozostałych po przedwojennym ogrodzie bractwa kurkowego. Poza tym od tego czasu upłynęło już prawie 10 lat i sam park również wymaga kolejnej pielęgnacji.

Właśnie nad tym, co można w nim zrobić, zastanawiali się członkowie Rady Osiedla Stare Winogrady, którzy wspólnie z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta, wybrali się do parku w pogodne przedpołudnie. Jak zwrócił uwagę Mariusz Wiśniewski, Szeląg to jedno z dwóch miejsc nad Wartą – obok Łazienek Rzecznych – popularnych wśród mieszkańców przedwojennego Poznania. Teraz, gdy remont Łazienek Rzecznych zbliża się do końca, można już zająć się nieco zaniedbanym parkiem Szelągowskim.
– Warto zastanowić, jak zachowując jego przyrodniczy charakter, odnowić zabytkowe pozostałości dawnego ogrodu bractwa kurkowego i uczynić bardziej otwartym dla mieszkańców, podobnie jak sąsiednia plaża i Ogród na Szelągu – uważa zastęp[ca prezydenta, jak to napisał na swoim FB. – Urokliwy klimat, strumyk i piękny widok na Wartę dają duży potencjał.

Jak zapewnia Mariusz Wiśniewski, wszelkie przyszłe działania będą konsultowane z lokalną społecznością. Cieszą się z tego radni, a zwłaszcza radna Halina Owsianna, która od początku dzielnie walczy o Szeląg. Już w ubiegłym roku zapowiadała dalszą rewitalizację tego miejsca.
– Wracamy do rozmów na temat nie tylko rewitalizacji parku ale i zagospodarowania tej urokliwej przestrzeni. Zaczynamy nowy rozdział – cieszy się radna.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze