Poznań: Palownica na Starym Rynku zmieniła lokalizację. Archeolodzy się przenoszą

Stary Rynek, remont fot. PIM

Palownica, która pracuje na Starym Rynku, właśnie przejechała ze stanowiska przy budynku Wagi Miejskiej do wykopu na wschodniej stronie płyty Starego Rynku. Tam teraz będą pracowali archeolodzy, a dzięki palownicy będą to robić bezpiecznie.

Przypomnijmy, że wykopaliska są prowadzone na Starym Rynku przy okazji remontu rynkowej płyty i pozwalają dowiedzieć się znacznie więcej o przeszłości tego miejsca – zwłaszcza że to pierwsze badania prowadzone na taką skalę.

Archeolodzy znaleźli już fundamenty dawnego, pierwotnego pręgierza i potwierdzili przekonanie, że od kilkuset lat stał w tym samym miejscu. Prace są prowadzone w miejscu, gdzie zostaną zamontowane zbiorniki retencyjne, na głębokości 3,5 do 4 metrów. Teraz archeolodzy przenieśli się na wschodnia stronę rynku i tam też przejechała palownica.

„Prędkość przemieszczania się tej olbrzymiej maszyny nie jest oszałamiająca, ale jej rola na Starym Rynku jest bardzo ważna” – wyjaśnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Palownica pomaga w zabezpieczaniu wykopów pod badania archeologiczne”.

Maszyna waży ponad 100 ton i wcześniej pracowała na barce w Sztokholmie. Jej zadanie to nawiercanie otworów pod pale, które zabezpieczają wykopy archeologów.