Poznań: Oświadczenie władz miasta w sprawie pumy Nubii

Nubia fot. Łukasz Litewka FB
Choć formalnie puma Nubia powinna trafić do Poznania, ogród zoologiczny nie będzie dążył do pozyskania dzikiego kota – czytamy w oświadczeniu władz miasta.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym postanowieniem sądu puma została odebrana właścicielowi, a jej formalnym opiekunem stało się poznańskie zoo. Zwierzę trafiło jednak na kwarantannę do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, gdzie znajduje się obecnie. Zdaniem władz Poznania prawa własności mogą przejść na zoo w Chorzowie, które również jest uprawnione do utrzymywania tego rodzaju zwierząt.

„Ewentualny transfer pumy do Poznania wiązałby się z kolejną zmianą otoczenia zwierzęcia. Dlatego dla jego dobra powinien zostać co najmniej zawieszony w czasie i to nie tylko do momentu zakończenia wymaganej kwarantanny” – czytamy w oświadczeniu. – „Urząd Miasta Poznania nie widzi przeszkód, aby prawa własności przeszły ostatecznie na zoo w Chorzowie i by puma nigdy nie trafiła do stolicy Wielkopolski – oczywiście przy znalezieniu odpowiedniego kompromisu prawnego.

Zajmowanie stanowiska, czy decyzja sądu była właściwa, czy może oswojone zwierzę powinno jednak wrócić do właściciela, nie jest kompetencją władz Poznania ani też urzędników. Tę kwestię należy pozostawić ocenie sądu.

W tej chwili najważniejsze jest zadbanie o kondycję i bezpieczeństwo dzikiego kota. Miasto Poznań nie uzależnia atrakcyjności naszego zoo od interwencyjnych przyjęć. Siły i zasoby ogrodu powinny zostać skierowane w stronę zwierząt będących dziś pod naszą opieką oraz udostępniania przestrzeni zoo dla odwiedzających”.

UMP, el

Podziel się: