Poznań: Osiedla w Forcie VIIA nie będzie?

wizualizacja Fortu VIIa fot. Constructa Plus
Na zakres inwestycji nie zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a bez jej zgody budowa nie może się rozpocząć.

Deweloper, firma Constructa Plus, kupiła fort w 2002 roku od Agencji Mienia Wojskowego za niespełna milion złotych. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie nie można niczego budować – fort jest zabytkiem, dodatkowo terenem chronionym w ramach obszarów Natura 2000, a w budynkach fortu bytują nietoperze, które także są pod ochroną. Dodatkowo dla tego obszaru w maju 2018 roku zostało wydane zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych.

Jakby było mało przeszkód prawnych – przeciwko budowie protestowali ekolodzy i okoliczni mieszkańcy. Chodziło nie tylko o wycinkę ponad 1500 drzew – na tym terenie miało powstać 12 bloków liczących po 5 i 6 pięter i dodatkowo centrum kulturalno-społeczne, którego budowę ma sfinansować sprzedaż zbudowanych po sąsiedzku mieszkań.

Wszystko to generowałoby spory ruch, do którego przyległe ulice, a zwłaszcza wąska Marcelińska, po prostu nie są przystosowane. Już teraz trudno przez nie przejechać, i to nie tylko w godzinach szczytu. Co by się działo, gdyby do obecnych użytkowników tych ulic doszli jeszcze mieszkańcy 12 pięcio – i sześciopiętrowych bloków?

Inwestycję negatywnie zaopiniowała Rada Osiedla Ławica, bo to jej teren. Deweloper próbował przeforsować plan zabudowy tego terenu korzystając ze specustawy zwanej lex deweloper która umożliwia budowę wbrew takim planom – gdyby zgodę wyrazili radni. Jednak bez uzgodnienia od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie zajmą się tą sprawą.

A jak informuje Radio Poznań, RDOŚ zwraca uwagę na spore formalne braki w dokumentacji, na przykład skalę wycinki drzew. Nie jest ona doprecyzowana, a bez tego nie można ocenić jej wpływu na środowisko przyrodnicze, między innymi na chronione nietoperze, które żerują między drzewami.

Z decyzji RDOŚ cieszą się ekolodzy, między innymi Koalicja ZaZieleń, która walczyła o zakaz budowy osiedla w forcie. Constructa Plus jednak nie zamierza rezygnować z walki o budowę osiedla w forcie. Firma zamierza doprecyzować dokumentację przyrodniczą, a jej zdaniem okoliczni mieszkańcy chcą tego osiedla. Z ankiety przeprowadzonej przez firmę wynika, że aż 91 proc. mieszkańców popiera ten pomysł – tylko że w ankiecie nie pytano o osiedle złożone z 12 bloków, a o centrum społeczno-kulturalne, które ma powstać w fortowych budynkach.

 

Podziel się: