Poznań: Odnowiony DAF będzie kursował na liniach turystycznych

DAF po remoncie fot. M. Witkowski MPK
Po raz pierwszy po remoncie 12 czerwca wyjedzie na trasę DAF MB200. Autobus będzie można spotkać na liniach turystycznych 100 i 102.

MPK Poznań otrzymało 29 autobusów DAF MB200 w 1991 roku w darze od holenderskiego miasta Utrecht. W latach dziewięćdziesiątych te charakterystyczne autobusy kursowały po Poznaniu na co dzień, obecnie w MPK Poznań został tylko jeden – za to pięknie odnowiony. Dzięki temu ten popularny niegdyś autobus może wyruszyć ponownie na trasę.

12 czerwca DAF MB200 będzie kursował na liniach 100 i 102 („setką” można dojechać z Dworca Głównego do Nowego Zoo, natomiast „stodwójka” wozi pasażerów na trasie Poznań Główny – Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII – Muzeum Broni Pancernej). Wtedy będzie okazja, aby wybrać się w sentymentalną podróż, a także przekonać się, ile pracy włożono w odnowienie tego autobusu.

W trakcie remontu m.in. naprawiono silnik i półautomatyczną skrzynię biegów. Nastąpiła regeneracja i konserwacja nadwozia oraz podwozia, zawieszenia i układu hamulcowego. Wymieniono podłogę i wykładzinę podłogową, porysowane szyby, uszczelki w oknach i drzwiach, laminaty boczne i wiatrołapy w przestrzeni pasażerskiej. Odnowiono i obszyto na nowo siedzenia. Przeprowadzono regenerację oświetlenia zewnętrznego i chromowanie elementów dekoracyjnych. Przywrócono oryginalne, holenderskie przyciski oraz przełączniki. Zamontowano też oryginalne drzwiczki do kabiny kierowcy. Pojazd został pomalowany w charakterystyczne biało-żółto-szare barwy, dokładnie takie same, jakie uzyskał w fabryce w 1982 roku. W takiej kolorystyce przyjechał również do Poznania w 1991 roku.

W sobotę DAF MB200 będzie realizował kursy:

na linii 100: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 11.20 i 13.10; wyjazdy z Nowego Zoo o godz. 12.05 i 13.45;
na linii 102: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 10.00 i 15.00; wyjazdy z Muzeum Broni Pancernej o godz. 10.30 i 15.50.

Przez cały weekend kursować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 (w sobotę będzie możliwość przejażdżki tzw. krótkim helmutem, czyli GT6, a w niedzielę – „Księżniczką”, czyli tramwajem 102Na) oraz autobusowa linia 100 (w sobotę planowo będzie obsługiwana DAF-em oraz krótkim Ikarusem i Jelczem PR 110, a w niedzielę – dwoma Ikarusami). W soboty funkcjonuje również linia 102 – oprócz kursów realizowanych DAF-em, pojawi się na niej Ikarus (w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne).

MPK