DAF po remoncie fot. M. Witkowski MPK

Poznań: Odnowiony DAF będzie kursował na liniach turystycznych

Po raz pierwszy po remoncie 12 czerwca wyjedzie na trasę DAF MB200. Autobus będzie można spotkać na liniach turystycznych 100 i 102.

MPK Poznań otrzymało 29 autobusów DAF MB200 w 1991 roku w darze od holenderskiego miasta Utrecht. W latach dziewięćdziesiątych te charakterystyczne autobusy kursowały po Poznaniu na co dzień, obecnie w MPK Poznań został tylko jeden – za to pięknie odnowiony. Dzięki temu ten popularny niegdyś autobus może wyruszyć ponownie na trasę.

12 czerwca DAF MB200 będzie kursował na liniach 100 i 102 (“setką” można dojechać z Dworca Głównego do Nowego Zoo, natomiast “stodwójka” wozi pasażerów na trasie Poznań Główny – Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII – Muzeum Broni Pancernej). Wtedy będzie okazja, aby wybrać się w sentymentalną podróż, a także przekonać się, ile pracy włożono w odnowienie tego autobusu.

W trakcie remontu m.in. naprawiono silnik i półautomatyczną skrzynię biegów. Nastąpiła regeneracja i konserwacja nadwozia oraz podwozia, zawieszenia i układu hamulcowego. Wymieniono podłogę i wykładzinę podłogową, porysowane szyby, uszczelki w oknach i drzwiach, laminaty boczne i wiatrołapy w przestrzeni pasażerskiej. Odnowiono i obszyto na nowo siedzenia. Przeprowadzono regenerację oświetlenia zewnętrznego i chromowanie elementów dekoracyjnych. Przywrócono oryginalne, holenderskie przyciski oraz przełączniki. Zamontowano też oryginalne drzwiczki do kabiny kierowcy. Pojazd został pomalowany w charakterystyczne biało-żółto-szare barwy, dokładnie takie same, jakie uzyskał w fabryce w 1982 roku. W takiej kolorystyce przyjechał również do Poznania w 1991 roku.

W sobotę DAF MB200 będzie realizował kursy:

na linii 100: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 11.20 i 13.10; wyjazdy z Nowego Zoo o godz. 12.05 i 13.45;
na linii 102: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 10.00 i 15.00; wyjazdy z Muzeum Broni Pancernej o godz. 10.30 i 15.50.

Przez cały weekend kursować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 (w sobotę będzie możliwość przejażdżki tzw. krótkim helmutem, czyli GT6, a w niedzielę – “Księżniczką”, czyli tramwajem 102Na) oraz autobusowa linia 100 (w sobotę planowo będzie obsługiwana DAF-em oraz krótkim Ikarusem i Jelczem PR 110, a w niedzielę – dwoma Ikarusami). W soboty funkcjonuje również linia 102 – oprócz kursów realizowanych DAF-em, pojawi się na niej Ikarus (w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne).

MPK

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze