DAF po remoncie fot. M. Witkowski MPK

Poznań: Autobus DAF znów wyjedzie na ulice miasta

Remont historycznego holenderskiego autobusu już się kończy i wkrótce zobaczymy go na ulicach. MPK obiecuje zaprezentować go w pełnej krasie podczas przejazdów okolicznościowych i na liniach turystycznych.

29 autobusów DAF MB200 przyjechały do Poznania w 1991 roku z Utrechtu i początkowo jeździły tylko na liniach pospiesznych A, B i C. Później można je było spotkać także na liniach dziennych i nocnych aż do 2008 roku.

Obecnie MPK Poznań ma już tylko jeden historyczny autobus: wyprodukowany w 1982 roku, z numerem bocznym 1222. Właśnie zakończył się jego gruntowny remont.
– Zakres przeprowadzonych prac był olbrzymi. Autobus został rozebrany na części i poddany drobiazgowemu przeglądowi. Poszczególne części podlegały regeneracji bądź wymianie, elementy uszkodzone były naprawiane – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. operacyjnych.

Przeprowadzono więc między innymi remont silnika i półautomatycznej skrzyni biegów, nadwozia oraz podwozia, zawieszenia i układu hamulcowego, odnowiono i obszyto na nowo siedzenia. Były takie elementy, które można było już tylko wymienić: podłoga, szyby, uszczelki w oknach i drzwiach, laminaty boczne i wiatrołapy w części pasażerskiej. Zadbano też o oświetlenie zewnętrzne i chromowane elementy dekoracyjne, przywrócono autentyczne holenderskie przyciski i przełączniki oraz zamontowano oryginalne drzwiczki do kabiny kierowcy. Autobus jest też już pomalowany na biało, szaro i żółto.

– Ta kolorystyka była charakterystyczna dla pojazdów holenderskich, o czym nadal pamięta wielu poznaniaków – wyjaśnia Krzysztof Dostatni. – Dzięki współpracy z pasjonatami z Holandii udało nam się ustalić oryginalne numery lakierów, którymi autobus ten był pomalowany w fabryce w 1982 roku. W takiej kolorystyce przyjechał również do Poznania w 1991 roku. Ponieważ firma produkująca te lakiery istnieje do dziś, to autobus został pomalowany według oryginalnej fabrycznej kolorystyki.

Końcowy efekt prac będą mogli podziwiać wszyscy poznaniacy jeszcze w tym roku, o ile pandemia na to pozwoli. Autobus ma być bowiem częścią taboru obsługującego linie turystyczne i przejazdy specjalne. Kiedy więc liczba zakażeń spadnie, to autobusy turystyczne, w tym odnowiony DAF, znów wyjadą na trasy.

MPK

4.3 3 votes
Oceń artykuł
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze