Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: “Nie” dla legalizacji przemocy domowej

Pod takim hasłem będą demonstrować dziś przeciwnicy wypowiedzenia przez Polskę Konwencji antyprzemocowej zwanej także Konwencją stambulską. Protest rozpocznie się o 18.00 na placu Wolności.

W zapowiedzi protestu czytamy: “Ordo Iuris i PiS chcą doprowadzić do wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Antyprzemocowej, czyli konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Dzięki temu będą mogły zalegalizować w Polsce przemoc w rodzinie – i o to toczy się cała walka. To Konwencja i fakt jej ratyfikowania przez Polskę stoi na drodze zamiarom legalizacji przemocy w rodzinie na wzór kremlowski: w Rosji “pierwsze pobicie” nie jest przestępstwem.

Pierwsza próba legalizacji przemocy w rodzinie, podjęta pod dyktando Ordo Iuris przez ministrę Elżbietę Rafalską, zakończyła się fiaskiem w 2019. A wiecie, kiedy się zaczęła? W 2017 roku, krótko po powrocie ministry Rafalskiej z Budapesztu ze spotkania Światowego Kongresu Rodzin, siatki fundamentalistów religijnych, której częścią jest polskie Ordo Iuris. Wtedy pierwszy projekt legalizacji przemocy domowej w Polsce na wzór kremlowski (włącznie z nazwaniem bicia kobiet i dzieci ‘konfliktem w rodzinie”) trafił do planu prac resortu rodziny. Bez wypowiedzenia Konwencji Polska nie będzie mogła zalegalizować przemocy w rodzinie. O to tu chodzi”.

Organizatorzy odnoszą się też do argumentów rządu, który wskazuje, że odpowiednie zapisy chroniące przed przemocą są już w ujęte w polskim prawodawstwie i Konwencja nie jest do niczego potrzebna. “Skoro nasze prawo jest zgodne z Konwencją, to dlaczego mamy ją wypowiadać?” – pytają. Ich zdaniem możliwa jest tylko jedna odpowiedź: po to, żeby zmienić prawo w sposób niezgodny z Konwencją.

Senator Marcin Bosacki w swoim wpisie w mediach społecznościowych pisze wprost: “W sprawie konwencji antyprzemocowej rząd PiS w czasie kampanii wyborczej oszukiwał Senat i naród. Miesiąc temu na posiedzeniu Senatu, na pytania Joanna Sekuła Senator RP, Gabriela Morawska-Stanecka i moje, wiceminister rodziny Iwona Michałek Poseł na Sejm RP kilkakrotnie zaprzeczała, by rząd miał wypowiedzieć konwencję”. Senator udostępnił fragmenty stenogramów z tego posiedzenia, by nikt nie miał co do tego wątpliwości. Tymczasem 18 lipca Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała w telewizji Trwam, że trwają przygotowania do wypowiedzenia Konwencji.

Przypomnijmy, że Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przyjął w 2015 roku Sejm VII kadencji, a prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 15 kwietnia 2015.

el

Strona głównaPoznańPoznań: "Nie" dla legalizacji przemocy domowej