Marlena Maląg fot. WUW

Polska wypowie konwencję antyprzemocową?

Trwają do tego przygotowania – tak powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała w Telewizji Trwam. Bo jej zdaniem zakaz stosowania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej budzi w polskim społeczeństwie kontrowersje.

Marlena Maląg zapowiedziała, że jej resort będzie przy przygotowaniu wypowiedzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwanej powszechnie Konwencją Stambulską, pracował wspólnie ze specjalistami z ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa spraw zagranicznych. Minister zamierza przedstawić plan prac na posiedzeniu rady ministrów, a gotowy projekt ustawy wypowiadającej Konwencję Stambulską złożyć w Sejmie.

Przypomnijmy, że Polska podpisała Konwencję Stambulską w grudniu 2012 r., a ratyfikowała w 2015 r. To dokument chroniący kobiety przez wszelkimi rodzajami przemocy i dyskryminacji, tworzący także ramy prawne dla bardziej szczegółowych regulacji w poszczególnych państwach europejskich. W konwencji są także zapis, zgodnie z którymi jest zależność między nierównym traktowaniem a przemocą, walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawia, że walka z przemocą jest skuteczniejsza oraz że usprawiedliwieniem dla stosowania przemocy nie może być ani tradycja, ani religia.

Zapisy konwencji budzą wątpliwości środowisk narodowo-konserwatywnych, ponieważ ich zdaniem ograniczają prawa rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań, a wprowadzanie zasad równości i walki ze stereotypami to przemycanie ideologii gender.

el

2
Dodaj komentarz

avatar
Andre
Andre

Czyli popierają przemoc w rodzinie

Wadza
Wadza

Nie tyle Polska co jakieś 50%.