Poznań: Nadal brakuje krwi i osocza!

krwiobus fot. RCKiK
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponownie apeluje o pomoc. Brakuje już wszystkich grup krwi, nie ma też osocza ozdrowieńców, które jest bardzo pomocne w leczeniu zakażonych koronawirusem.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że w RCKiK kończą się zapasy krwi. O pomoc apelował też Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, który sam poszedł oddać krew.

Ale sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Zapasów już praktycznie nie ma i poznańska stacja musiała prosić o pomoc inne stacje w kraju. Tymczasem chorych przybywa, zwłaszcza covidowych, dla których osocze ozdrowieńców jest nieoceniona pomocą, zwłaszcza teraz, gdy remdesiviru, leku pomagającego w walce z chorobą, brakuje. To właśnie dzięki osoczu ozdrowieńców chorzy na covid-19 przechodzą chorobę lżej i szybciej wracają do zdrowia. To ma znaczenie nie tylko ze względu na nich, ale też na miejsca w szpitalu, które dzięki temu zwalniają się szybciej.

Jednak niewielu pacjentów, którzy przeszli covid-19 i mają we krwi przeciwciała, zgłasza się do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Powodem najprawdopodobniej są restrykcje związane z pandemią i gwałtowny wzrost zakażeń w Wielkopolsce. teraz chętni nie mogą tak po prostu wejść do stacji, tylko muszą się wcześniej umówić na wizytę.

Stacja musiała prosić o pomoc inne miasta. Wszystkie swoje zapasy przekazała do szpitala na Szwajcarskiej, gdzie potrzeby są coraz większe. Jak poinformował Krzysztof Olbromski, dyrektor RCKiK, brakuje nie tylko osocza, ale też krwi wszystkich grup, a najbardziej 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-.
– Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będzie odwrotnie – mówił tydzień temu dyrektor Olbromski. – Żaden lek nie jest w stanie zastąpić krwi. Dlatego wszystkich, którzy chcą i mogą ją oddać, zachęcam do oddania krwi.

Osoba, która jest ozdrowieńcem i chce oddać osocze albo chce oddać krew, przed wizytą w RCKiK musi skontaktować się z jej pracownikami, by ustalić termin wizyty. Można dzwonić pod numer tel.: 61 886 33 54 (w godz.7:30-15:00), informacje znajdzie też na stronie RCKiK. Tam też znajduje się grafik wyjazdów kwiobusów, które kursują po całej Wielkopolsce. Krew można oddać także tam, nie trzeba w tym celu specjalnie jechać do Poznania.

el