Poznań: Pilnie potrzebna krew! I osocze ozdrowieńców

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, oddaje krew fot. UMP
Apelowaliśmy o pomoc w ubiegłym tygodniu – jednak w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nadal brakuje krwi oraz osocza ozdrowieńców, którzy przeszli covid-19. Kto może pomóc?

Już w ubiegłym tygodniu sytuacja była bardzo zła, gdy informowaliśmy o tym, że ojciec Piotra Reissa potrzebuje krwi. Niestety, nadal jest bardzo źle. Brakuje krwi niemal wszystkich grup, zwłaszcza 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-. Dlatego krew oddał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Nasza zasada działania jest prosta: to krew ma czekać na pacjenta, a nie pacjent na krew – podkreśla lek. med. Krzysztof Olbromski, dyrektor RCKiK w Poznaniu. – Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będzie odwrotnie. Żaden lek nie jest w stanie zastąpić krwi – dlatego wszystkich, którzy chcą i mogą ją oddać, zachęcam do oddania krwi.

Krew można oddać w RCKiK w Poznaniu, w oddziałach terenowych na terenie Wielkopolski oraz na akcjach wyjazdowych w mobilnych punktach poboru krwi. Do oddania krwi mogą zgłaszać się wyłącznie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów infekcji. Gorączka, kaszel, katar – w tym także alergiczny, duszność, biegunka czy wymioty nie pozwolą na zostanie krwiodawcą. Ważne też, by chętni w ostatnich 10 dniach nie mieli kontaktu z osoba zakażoną wirusem czy też objętą kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. W przypadku powrotu z zagranicy należy sprawdzić listę krajów, po powrocie z których obowiązuje karencja w oddawaniu krwi.

Problemem jest nie tylko brak krwi. Brakuje też osocza osób, które przechorowały covid-19. Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Osocze może oddać osoba, która chorowała na covid-19 i została uznana za zdrową, jest wieku 18-60 lat i nie choruje przewlekle, nie otrzymała w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników ani – w przypadku kobiet – nie była w ciąży. Chętny musi też spełniać wszystkie standardowe wymagania dla krwiodawców. Osocze od ozdrowieńców można oddać wyłącznie w RCKIK w Poznaniu oraz w Oddziale Terenowym w Lesznie.

Osoba, która jest ozdrowieńcem i chce oddać osocze, przed wizytą w RCKiK musi skontaktować się z jej pracownikami – by ustalić termin wizyty. Można dzwonić pod numer tel.: 61 886 33 54 (w godz.7:30-15:00), informacje znajdzie też na stronie RCKiK.

UMP, el

Podziel się: