Poznań: Mieszkańcy Grunwaldu nie chcą osiedla w forcie

plan przyszłej budowy fot. Prawo do przyrody
Na forach i grupach zrzeszających mieszkańców Grunwaldu pojawiły się wzory pism, które mogą składać do RDOŚ przeciwnicy budowy osiedla na terenie Fortu VIIa. Chodzi w nich o to, by wstrzymać inwestycję.

Przypomnijmy, że Fort VIIa jest własnością firmy Constructa Plus, która chce tam wybudować osiedle składające się z 12 bloków liczących po 5 i 6 pięter. Sam fort ma być wyremontowany na centrum kultury dla mieszkańców osiedla – ale stanie się tak tylko wtedy, gdy Constructa Plus dostanie zgodę na budowę bloków.

Pomysł oprotestowali już społecznicy, osiedlowi radni i ekolodzy. Wszyscy zwracają uwagę, że teren, na którym miałoby stanąć osiedle, jest pod ochroną. Nie podoba im się też wycinka 1500 drzew, która zresztą już jest prowadzona, nie mówiąc już o zagęszczeniu ewentualnej zabudowy.

Sam fakt planowania jakiejkolwiek zabudowy na tym terenie jest niezgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na to zwróciła już uwagę Rada Osiedla Ławica, negatywnie opiniując projekt.

Mieszkańcy zwracają też uwagę, że zabudowa tego terenu zmniejszy o kolejny fragment Lasek Marceliński. A już teraz jest on maksymalnie zabudowany – przypomnijmy, że powstaje już osiedle przy ul. Ptasiej z jednej strony i przy Leśnych Skrzatów z drugiej, a wszyscy mieszkańcy tych nowych osiedli będą chodzić na spacery do Lasku Marcelińskiego, bo to jedyny teren zielony w tej części Poznania.
– To może się skończyć dla tego lasy tak, jak dla Lasu Piątkowskiego – ostrzegają. Gdy las zaczął wysychać z powodu intensywnej zabudowy wokół, mieszkańcy musieli organizować marsze i protesty, by zaczęto go ratować – nawiasem mówiąc, za ogromne pieniądze.

Dodatkowo inwestycja oznacza zwiększenie korków na wąskiej i już przeciążonej Marcelińskiej, nie mówiąc o kłopotach z parkowaniem w okolicy i zakorkowaniu mniejszych uliczek.

Dlatego społecznicy opublikowali wzór pisma z wnioskiem i uwagami do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla planowanej zabudowy Fortu VIIa, które można wysyłać do Regionalnej Dyrekcji ochrony Środowiska, Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, Miejskiego Konserwatora Zabytków i prezydenta Poznania.

„Nie zgadzamy się na takie niszczenie zieleni i zabytkowego fortu, który jest objęty ochroną konserwatorską jako całość, razem z obszarem stoków na których planowana jest zabudowa mieszkalna!” – piszą w nim. – „Dlatego prosimy o wyrażenie sprzeciwu poprzez podpisanie i wysłanie pisma”.

Stowarzyszenie Prawo do Przyrody przygotowało też krótki film przedstawiający zagrożenia dla środowiska z powodu tej inwestycji. Pisma można składać jeszcze do 20 stycznia.

 

Podziel się: