Poznań: Czy przy Forcie VIIa powstanie osiedle?

Fort VIIa fot. ZaZieleń Poznań
Przeciwko tej inwestycji protestują społecznicy, negatywną opinię na temat projektu wydała też Rada Osiedla Ławica. Jednak właściciel terenu, spółka Constructa Plus, nie zamierza ustąpić.

Fort VIIa i 9 hektarów okalających go gruntów są własnością firmy Constructa Plus, która kupiła go w 2006 roku od Agencji Mienia Wojskowego. Firma chce tam wybudować osiedle, a fort wyremontować i przeznaczyć na centrum kultury dla mieszkańców osiedla.

Pomysł jednak nie podoba się społecznikom i osiedlowym radnym – bo choć remont fortu jest jak najbardziej po ich myśli, to już wycinka 1500 drzew z okalających go terenów już nie. Wątpliwości budzi też skala osiedla, które ma tam powstać – to ma być aż 12 bloków o wysokości 5 i 6 pięter.

Jak informuje Radio Poznań, Constructa Plus już zbiera fundusze na tę inwestycję – sam remont fortu został oszacowany na 45 mln zł – i ma już 15 mln ze środków unijnych. A jeśli nie uda się jej porozumieć z miastem, chce skorzystać ze specustawy nazywanej „Lex deweloper”, która umożliwia prowadzenie inwestycji wbrew obowiązującym planom – bo obowiązujący plan dopuszcza na tym terenie jedynie działalność związaną z rekreacją, sportem i gastronomią, a nie budownictwo mieszkaniowe.

Ostatecznie o tym, czy ta inwestycja tam powstanie czy nie – zadecydują poznańscy radni.

 

Podziel się: