Poznań: Kolejny poseł walczy o ujęcie wody w Krajkowie

Franciszek Sterczewski, ujęcie wody pitnej w Krajkowie, fot. FB F. Sterczewski
Franciszek Sterczewski wybrał się na wycieczkę z przedstawicielami Aquanetu, by w terenie ocenić skalę zagrożenia dla ujęcia. „Najważniejsze ujęcie wody dla Poznania jest zagrożone przez chciwość i głupotę!” – skomentował poseł.

Przypomnijmy, że na terenie ujęcia wody pitnej dla Poznania PGNiG chce poszukiwać ropy i gazu. Nie zgadza się na to Aquanet, który uważa, że już badania stanowią zagrożenie dla ujęcia wody pitnej, nie mówiąc o wydobyciu, gdyby tam cokolwiek znaleziono. A ujęcie w Krajkowie dostarcza 70 proc. wody pitnej dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

„Wczoraj miałem okazję zwiedzić tę okolicę wspólnie z przedstawicielami Aquanetu, którzy opowiedzieli mi, dlaczego ujęcie Mosina-Krajkowo jest tak ważne – nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń. Musimy go bronić jak niepodległości!” – napisał poseł w mediach społecznościowych.

Podczas zwiedzania natknęliśmy się wibratory – ogromne samochody, które wywołują wstrząsy sejsmiczne dochodzące do 5 km w głąb ziemi, dzięki czemu wiadomo, co się kryje pod jej powierzchnią. Wibratory operowały na terenie pośredniego ujęcia wody pitnej, mimo że Aquanet nie wydał na to zgody.

„To naprawdę przerażający widok: przez las przejeżdżają wielkie maszyny, które wywołują wstrząsy odczuwalne w odległości kilkuset metrów” – opisuje poseł Sterczewski. – „Ludzie mieszkające w tamtych okolicach mówią, jak im się trzęsą talerze w szafkach. Co gorsza, te drgania szkodzą przyrodzie i wodom gruntowym. Gdzie jest minister klimatu? Dlaczego wydaje zgody na takie działania? Woda jest naszym najważniejszym surowcem! Musimy robić wszystko, żeby ją chronić, a nie niszczyć środowisko w celu krótkotrwałego zysku z wydobycia ropy czy gazu”.

Poseł w związku z tym przygotował interpelację, w której pyta ministra klimatu i środowiska, dlaczego tak ważny obszar nie jest objęty całkowitą ochroną i dlaczego obszar potencjalnych wydobyć nie jest szeroko konsultowany z Aquanetem i innymi instytucjami, a także jakie są plany rządu odnośnie ewentualnych złóż w okolicach ujęcia wody Mosina-Krajkowo?

„Najważniejsze ujęcie wody dla Poznania jest zagrożone przez chciwość i głupotę!” – podsumował poseł.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: