Poznań: Jak się będzie nazywać Nowa Naramowicka? Nadal są wątpliwości

Nowa Naramowicka fot. PIM

Burza w sprawie przyszłej nazwy Nowej Naramowickiej sie przewaliła, konsultacje społeczne odbyły – a z przyszłą nazwą nadal są problemy. Aleja Praw Kobiet otrzymała 40 proc głosów, a Aleja Poznańczyków – 37 proc. Obie nazwy idą łeb w łeb.

Przypomnijmy, że sprawa nazwy dla Nowej Naramowickiej budzi ogromne emocje nie tylko wśród mieszkańców Naramowic – pewnie dlatego, że jedną z pierwszych propozycji nowej nazwy była Aleja Praw Kobiet. Inicjatorkami były poznańskie radne Platformy Obywatelskiej.

Propozycja nie spodobała się wielu osobom: mieszkańcom Naramowic dlatego, że nikt ich nie zapytał o zdanie, a wielu innym – bo nazwa, ich zdaniem, jest nacechowana politycznie, a przecież nie o to tu chodzi.

Rada Osiedla Naramowice postanowiła zapytać mieszkańców o zdanie nie czekając na inicjatywę Rady Miasta Poznania – i w głosowaniu internetowym, które odbyło się w sierpniu, radni odnotowali 4544 ważne głosy. W przypadku nazwy dla Nowej Naramowickiej najwięcej głosów otrzymały: al. Poznańczyków – 1642 głosy (36%), ul. Nowa Naramowicka – 682 głosy (15%) oraz al. Praw Kobiet – 378 głosów (8%).

We wrześniu natomiast miasto zorganizowało swoje konsultacje i tu, jak pojade Radio Poznań, na Aleję Praw Kobiet zagłosowało 40 procent biorących w nich udział, a na Aleję Poznańczyków 37 procent. Jednak jeśli wziąć pod uwagę głosy tylko mieszkańców Naramowic – to różnica między zwolennikami jednej i drugiej nazwy wyniosła… 2 głosy. Z kolei w punktach terenowych na Naramowicach głosy ułożyły się inaczej: z 243 mieszkańców, którzy wzięli w nich udział, 64 proc. zagłosowało na Aleję Poznańczyków, a 23 proc. na Aleję Praw Kobiet.

Jak w takiej sytuacji nazwać ulicę? Cóż, zawsze można wybrać trzecią nazwę, bo mieszkańcy w ankiecie mogli takie zgłaszać i pojawiło się tu sporo ciekawych propozycji. Na przykład: „Bohaterów GOAP-u”, „Dzików”, „Betonu” czy „Bubel”.

Źródło: Radio Poznań