Nowa Naramowicka fot. PIM

Poznań: O co chodzi z tą Nową Naramowicką?

Odkąd tylko pojawiła się kwestia nadania stałej nazwy ulicy roboczo nazywanej Nową Naramowicką – pojawiły się też problemy z wyborem nazwy. A także z samą nazwą. W czym jest problem?

Przypomnijmy, że w lipcu cztery radne zaproponowały dla ulicy nazwę Alei Praw Kobiet, co wywołało ogromne oburzenie na Naramowicach. Najpierw dlatego, że nikt mieszkańców dzielnicy nie zapytał o zdanie, a później dlatego, że propozycję uznano za polityczną, a mieszkańcy nie chcieli, by ktoś ich kosztem załatwiał swoje polityczne interesy.

Warto zauważyć, że rozgrywki polityczne wokół nowej nazwy zaczęły się już w ubiegłym roku – wówczas to w lipcu poznańscy politycy Porozumienia zaproponowali, by ulicy nadać imię… Lecha Kaczyńskiego.

Zdaniem członków Rady Osiedla Naramowice najprościej i najuczciwiej byłoby przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie. Wtedy byłoby wiadomo, co myślą mieszkańcy o nowych nazwach. Dlatego radni postanowili je przeprowadzić.
“Drodzy Państwo, zdecydowaliśmy się na oddolne konsultacje realizowane przez Radę Osiedla Naramowice, ponieważ nie było zgody oraz chęci ze strony miasta by konsultacje przeprowadzać” – napisali radni z Naramowic na swoim profilu społecznościowym. – “Podczas spotkania w ramach Komisji Kultury i Nauki, w której uczestniczyli Paweł Sowa i Anna Giżycka, radni KO podkreślali, że nie ma potrzeby realizowania konsultacji społecznych – nie jest to koniecznie. Wobec takiej postawy postanowiliśmy działać na własną rękę”.

W głosowaniu internetowym, które odbyło się w sierpniu, radni odnotowali 4544 ważne głosy. W przypadku nazwy dla Nowej Naramowickiej najwięcej głosów otrzymały: al. Poznańczyków – 1642 głosy (36%), ul. Nowa Naramowicka – 682 głosy (15%) oraz al. Praw Kobiet – 378 głosów (8%). Jeśli chodzi o nazwę parku – tu najwięcej głosów zdobyła nazwa Dywizjonu 302 – 1330 głosów (29%), na drugim miejscu znalazł się park Naramowicki – 1057 głosów (23%), a na trzecim park Poznańczyków – 525 głosów (12%).

Radni przedstawili wyniki głosowania prezydentowi oraz Radzie Miasta Poznania – co zaowocowało organizacją konsultacji społecznych przez miasto.
“To właśnie było naszym celem – aby głos mieszkańców został wysłuchany i potraktowany poważnie” – napisali radni.

Ciekawe jednak, że o planowanych konsultacjach organizowanych przez Gabinet Prezydenta radni z Naramowic dowiedzieli się dopiero… 20 sierpnia, podczas Kawiarenki Obywatelskiej. Przypomnijmy, że miejskie konsultacje ruszyły 1 września. Dlaczego tak późno? Oto jest pytanie, zwłaszcza gdy zestawi się je z informacją, że początkowo radni wcale konsultacji nie chcieli, Rada Osiedla Naramowice niejako wymogła je na nich.

Teraz radni z Naramowic apelują ponownie do mieszkańców, by zagłosowali na wybraną nazwę. Jak informują, do wyboru są trzy możliwości: al. Praw Kobiet (jako inicjatywa nazewnicza Radnych KO), al. Poznańczyków (jako inicjatywa nazewnicza Komitetu Obywatelskiego – mieszkańców) oraz opcja “inna” – wskaż własną z uzasadnieniem.

Dlaczego w ankiecie nie ma pozostałych nazw, które zdobyły najwięcej głosów? Miasto tłumaczy, że było na to zbyt mało czasu. Decyzja o konsultacjach była podejmowana w lipcu, bo podczas ówczesnej sesji omawiano dwa projekty uchwał: al. Praw Kobiet i Poznańczyków. Dlatego też te dwie nazwy znalazły się w ankiecie. Konsultacje zarządzono 18 sierpnia, a rozpoczęto 1 września. Ponieważ ankieta rady osiedla zakończyła się 31 sierpnia, fizycznie nie było czasu, by ująć dodatkowe nazwy w ankiecie.

Radni z Naramowic apelują do mieszkańców, by wzięli udział w głosowaniu i przypominają też, że 7 i 14 września na osiedlu będą działały dwa punkty konsultacyjne, gdzie będzie można oddać głos stacjonarnie.7 września 2021 r. w godzinach od 14:00 do 18:00 na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, przy os. W. Łokietka 104, a 14 września 2021 r. również w godzinach od 14:00 do 18:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 60, przy ul. Boranta 2.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze