Poznań: Jadwiga Emilewicz podsumowała trzy lata pracy

Jadwiga Emilewicz fot. WUW

520 mln zł na budowę szpitala na Grunwaldzie, 110 mln zł na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego i… działania na rzecz „utworzenia z Poznania stolicy polskiej przedsiębiorczości”. Posłanka Jadwiga Emilewicz podsumowała 3 lata swojej kadencji.

Posłanka z okazji mijającego trzeciego roku jej kadencji posłanki z Poznania podsumowała swoje dokonania dla Poznania i powiatu poznańskiego, przedstawiła też plany na ostatnie 12 miesięcy pracy.

– To były bardzo intensywne 3 lata i niezwykle ciężki czas pandemii, wojny na Ukrainie, której konsekwencje finansowe i gospodarcze odczuwa cała Europa – mówiła Jadwiga Emilewicz. – Dlatego tym bardziej cieszę się z każdego sukcesu odniesionego w Poznaniu i powiecie poznańskim. Przede mną ostatni rok sprawowania mandatu jako poseł IX kadencji Sejmu i zapewniam, że zamierzam dalej realizować moje obietnice wyborcze i robić wszystko by Poznań otrzymywał dobre impulsy do rozwoju.

Za największy swój sukces posłanka uważa pozyskanie z budżetu państwa 520 mln zł na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Potrzeba rozbudowy szpitala na Grunwaldzie nie budzi wątpliwości, ale przez 15 lat nie udało się doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji, głównie z braku pieniędzy. Dopiero działania Jadwigi Emilewicz sprawiły, że przygotowania do inwestycji nabrała tempa, a obecnie trwa już budowa pierwszego etapu szpitala, która ma się zakończyć w 2023 roku.

Dzięki staraniom i interwencjom poseł Jadwigi Emilewicz pod koniec września Krajowy Zasób Nieruchomości przekazał miastu Poznań grunty pod budowę szkoły na Strzeszynie, a na samą inwestycję miasto otrzymało 65 mln zł z Polskiego Ładu. Posłanka pomogła przy zdobyciu 50 mln zł wsparcia finansowego z NFOŚ, gdy odkryto wysypisko toksycznych odpadów na trasie tramwajowej na Naramowice, a także przy przejęciu terenów od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, również na Naramowicach, dzięki czemu będzie tam można wreszcie wyremontować ulice.

Posłanka uważa też, że dzięki jej staraniom Poznań staje się stolicą polskiej przedsiębiorczości – w 2019 roku doprowadziła do otwarcia oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu – Centrum Obsługi Przedsiębiorców, a później biura regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich swoją siedzibę zainaugurowała Polska Strefa Inwestycji Wielkopolska, której celem jest aktywne wspieranie przedsiębiorców – to efekt wprowadzonej w 2018 roku ustawy o Polskiej Strefie Inwestycji, nad którą Jadwiga Emilewicz pracowała jako minister.

Kolejna zasługa poseł Jadwigi Emilewicz to sprowadzenie do Poznania konferencji Impact, dotyczącej przyszłości gospodarki dla przedstawicieli biznesu, startupów, nauki i administracji. Impact będzie po raz trzeci gościć na MTP wiosną 2023 roku. Nie można pominąć wsparcia ponad 30 mln zł dla Politechniki Poznańskiej na infrastrukturę dydaktyczno-naukową, bazę pilotów w Kąkolewie czy powstanie Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa.

Zasługą byłej wicepremier jest także dofinansowanie do budowy nowej siedziby dla Teatru Muzycznego. Na tę inwestycję MKiDN przekaże 110 mln zł, pozostałe środki potrzebne do realizacji projektu zapewni miasto Poznań, a dodatkowo przez 4 lata będzie wspierać działalność teatru przekazując rocznie 1,5 mln zł.

Dzięki staraniom i zaangażowaniu Jadwigi Emilewicz prezydent Andrzej Duda w hotelu Bazar podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Posłanka jest też autorką poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Jadwigi Zamoyskiej i przyczyniła się do powstania w Poznaniu Skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Jadwiga Emilewicz aktywnie działa też na rzecz powiatu poznańskiego. Remont dwora w Pobiedziskach, parking przy stacji PKP w Gądkach i pozyskanie dla Lubonia 2,5 mln zł dofinansowania na budowę stacji przeładunkowej odpadów oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – to tylko kilka z jej interwencji.

Z pewnością jednak do sukcesów posłanki nie można zaliczyć sprawy z dworcem PKP w Poznaniu, choć nie dlatego, że się nie starała. Posłanka zaliczyła też kilka innych wpadek, ale akurat głównie na arenie ogólnopolskiej, nie w Poznaniu.

Przed posłanką jeszcze 12 miesięcy pracy i jak zapowiada, przede wszystkim zajmie się ceną energii elektrycznej, bo to w tej chwili najważniejsza sprawa w Polsce.
– Moim celem jest, aby jak najbardziej ograniczyć wzrost cen energii dla mieszkańców, samorządów, instytucji publicznych i firm. Deklaruję udział w opracowaniu ustawowych mechanizmów wsparcia oraz konsultacje projektów rządowych w regionie – podkreśliła.

Przypomnijmy, że Jadwiga Emilewicz w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku zdobyła prawie 44 tys. głosów. – Byłam wtedy spadochroniarzem – mówi o sobie. I dodaje, że Poznań stał się jej drugim domem.

Podziel się: