Poznań: Ile powiat poznański dostał pieniędzy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg?

starosta Jan Grabkowski fot. PP
Pytanie nie jest bezzasadne, bo kilka dni temu radni Prawa i Sprawiedliwości powiatu poznańskiego pochwalili się wysokim dofinansowaniem. Tymczasem, jak przekonuje starosta Jan Grabkowski, to niezupełnie tak wygląda.

Radny Filip Żelazny zapewniał 22 kwietnia podczas konferencji prasowej, że w swojej historii powiat poznański nigdy nie dostał takiego dofinansowania – chodziło o wsparcie dla powiatowych inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jednak, jak zbadał „Głos Wielkopolski”, sprawa wygląda inaczej niż przedstawili radni. Bo wśród wymienionych inwestycji, które miały zostać dofinansowane w tym roku, jest na przykład przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, na odcinku od Piaskowej do Gdyńskiej, jako element przebudowy Gdyńskiej. Owszem, była dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – ale w ubiegłym roku. Teraz inwestycja została zakończona, ba, nawet rozliczona, żadnego dofinansowania nie potrzebuje i raczej go nie dostała.

Jest jeszcze kilka takich inwestycji, które dostały dotacje już wcześniej, bo są to inwestycje wieloletnie – ale radni PiS wymienili je w swoim zestawieniu, co dość znacznie zawyżyło ogólną kwotę dotacji przyznanych, ich zdaniem, w tym roku. Jak informuje starosta Jan Grabkowski cytowany przez „Głos Wielkopolski”, w ten sposób wsparcie na inwestycje dla powiatu w wypowiedziach radnych wzrosło o 30 mln zł.

Przykładem jest przebudowa 2,7-kilometrowego odcinka drogi Napachanie – Rokietnica, która w tym roku zyskała 2,3 mln zł dofinansowania, a w przyszłym również 2,3 mln zł. Natomiast obwodnica Głuchowa otrzymała 1,6 mln zł w 2020 r., a 2,4 mln zł w 2021 r. Kolejny przykład to budowa ulic w Dąbrówce, która uzyskało dofinansowanie w 2020 r. , w tym 1 mln zł w 2020 r., a 239 tys. w 2021.

Zdaniem starosty Grabkowskiego podając takie dane i ogłaszając sukces powiatowi radni tak naprawdę pokazali, że brakuje im elementarnej wiedzy i nie orientują się w tym, co się dzieje w inwestycjach drogowych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: