Poznań. Geofizyka Toruń wydała oświadczenie: „Spółka podejmie kroki prawne”

Franciszek Sterczewski, ujęcie wody pitnej w Krajkowie, fot. FB F. Sterczewski
Oświadczenie spółki dotyczy dzisiejszego protestu aktywistów ekologicznych z Zielonej Fali, którzy nie pozwolili sprzętowi do badań wjechać na teren ujęcia wody pitnej w Krajkowie. Geofizyka Toruń nie wyklucza wystąpienia o odszkodowanie.

Przypomnijmy: dziś rano aktywiści z Zielonej Fali zablokowali drogę Mosina – Iłówiec, nie wpuszczając ciężkiego sprzętu do badań, tak zwanych wibratorów na teren ujęcia. To kolejna odsłona walki o ujęcie wody pitnej dla Poznania, na którym PGiNG chce szukać ropy i gazu.

Po uzyskaniu zapewnienia, że wibratory dziś nie wrócą do pracy, zakończyli protest.
„Po wielu godzinach udało się dojść do porozumienia” – napisali na swoim profilu FB. – „Wibratory sejsmiczne znajdują się na bazie, gdzie poddawane są serwisowi i mamy gwarancję tego, że w dniu dzisiejszym nie wrócą do pracy. Badania zmierzają ku końcowi i w ostatnich dniach mają już nie zbliżać się w kierunku ujęcia wody Mosina – Krajkowo. Tym samym kończymy nasz dzisiejszy protest. W dalszym ciągu będziemy obserwowali sytuację i bacznie przyglądali się ochronie ujęcia. Dziękujemy wszystkim za wsparcie, szczególnie mieszkańcom. Walka trwa”.

W odpowiedzi Geofizyka Toruń, która badania prowadzi, wydała oświadczenie:
„Geofizyka Toruń uznaje incydent aktywistów za naganny i niezgody z prawem. Spółka podejmie stosowne kroki prawne wobec organizatorów protestu. W szczególności rozważamy wystąpienie z ewentualnym roszczeniem odszkodowawczym w związku z zaistniałym zdarzeniem. Podkreślamy, że nasze badania geofizyczne są realizowane na podstawie wszystkich wymaganych zgód i decyzji, w tym Ministra Klimatu i Środowiska oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Są również zgodne z Rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jesteśmy gotowi na dialog i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, stanowczo nie zgadzamy się jednak na działania naruszające prawo”.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: