fontanna, Rynek Łazarski, fot. ZDM

Poznań: Fontanna na Rynku Łazarskim już działa!

Latem ubiegłego roku porównywano ją do… koronawirusa, w grudniu zachwycano się efektownym oświetleniem włączonym na czas Betlejem Poznańskiego – a teraz została włączona i można podziwiać efektowne strugi wody wokół metalowych dysz ułożonych w kształt kuli.

O włączeniu poinformował Zarząd Dróg Miejskich przypominając, że to pierwszy sezon nowej fontanny. W ubiegłym roku była tylko testowana. Ma przynosić ochłodę w tej części wyremontowanego Rynku Łazarskiego, krople wody będą też nawilżać powietrze w okolicy, co będzie z pewnością z korzyścią dla roślin na okolicznych kwietnikach.

Czy taka ochłoda wystarczy podczas letnich upałów w miejscu, w którym nie ma odrobiny cienia? Sprawa braku zieleni na rynku budziła wiele emocji wśród mieszkańców, a dzięki ich protestom udało się nawet odbrukować kilka dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni rynku, by zrobić tam dodatkowe tereny zieleni. To pierwszy rok funkcjonowania tej przestrzeni. Zobaczymy, jak się sprawdzi.

Przypomnijmy: przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku, a umowę podpisano 13 stycznia. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną tego samego roku, a zakończyły w grudniu 2021 r. Inauguracja działalności rynku nastąpiła z otwarciem na nim Betlejem Poznańskiego. Inwestycja kosztowała prawie 43 mln zł.

Dzięki przebudowie rynek przestał być zaniedbaną przestrzenią wyłącznie handlową, a stał się miejscem wielofunkcyjnym z halą targową, miejscem zabaw dla dzieci i kawiarnianymi ogródkami. Będą się tu odbywać wydarzenia plenerowe, a cały teren jest teraz strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Na rynku pojawiła się też zieleń, której wcześniej nie było.