park Wieniawskiego drzewa fot. PdM

Poznań: Drzewa w parku Wieniawskiego jednak do uratowania!

Członkowie Prawa do Miasta i radni ze Starego Miasta wybrali się na kolejne oględziny drzew w parku Wieniawskiego. I okazało się, że większość drzew przeznaczonych do wycinki żyje nadal i ma się nieźle.

Przypomnijmy: prawie rok temu, w marcu Zarząd Zieleni Miejskiej podjął decyzję o wycince sporej liczby drzew parku Wieniawskiego. Zdaniem ZZM drzewa były stare, chore, na ich ratowanie nie było pieniędzy, a osłabione mogły stwarzać zagrożenie. Na przykład upaść na samochód zaparkowany pod drzewem. To wtedy Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM, powiedział słynne już zdanie: “Drzewo w mieście, które ma sto lat, z założenia powinno wylecieć”.

O pozostawienie drzew walczyli społecznicy z całego Poznania, a Rada Osiedla Stare Miasto zorganizowała nawet happening i oznaczyła wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki planszami z napisem “Prezydencie, odłóż piłę, byłem tu pierwszy”. Natomiast Stowarzyszenie Prawo do Miasta wystąpiło z wnioskiem o dopuszczenie go jako strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym planowanej wycinki w parku im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Chodziło o dostęp do informacji związanych z wycinką, by w którymś momencie nie okazało się, że po drzewach zostały tylko pieńki, bo nikt nie miał obowiązku konsultowania się ze stroną społeczną.

Akcja dała efekty, wycinkę wstrzymano – na jakiś czas, oczywiście – a 11 lutego społecznicy z Prawa do Miasta, przedstawicielki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które wyda decyzję administracyjną dotyczącą drzew, radni osiedla Stare Miasto oraz przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej wybrali się na oględziny ocalonych drzew.

I co się okazało? Że te drzewa, które rzekomo nadały się już wyłącznie do wycinki żyją i trzymają się całkiem nieźle.
– Część z nich musi przejść kosztowne zabiegi pielęgnacyjne, na które środki przekazała na szczęście Rada Osiedla Stare Miasto, bo Zarząd Zieleni Miejskiej twierdził w sierpniu, że pieniędzy na ratowanie drzew nie ma – informuje Prawo do Miasta. – Wycięte zostaną tylko te, co do których już za pierwszym razem nie było wątpliwości, że są w stanie terminalnym. Okazuje się więc, że nie miał racji pan dyrektor ZZM, wypowiadając słynne zdanie…

Prawo do Miasta, el

4
Dodaj komentarz

avatar
Katarzyna Frąckowiak Maryniewska
Katarzyna Frąckowiak Maryniewska

Bo w Poznaniu ządzi PO

Piotr Sobkowiak
Piotr Sobkowiak

Ile zostanie leczonych a ile wycietych z wszystkich pierwotnie zaplanowanych do wycinki+