Poznań: Demonstracja przeciwko eksmisji Rozbratu. “Nadchodzi najbardziej krytyczny moment w niemal trzydziestoletniej historii tego miejsca”

Rozbrat fot. L. Łada

10 września o godzinie 13.00 sprzed Rozbratu na Pułaskiego odbędzie się demonstracja w obronie squotu. Powodem jest rozprawa zaplanowana na 15 września, na której ma zapaść prawomocny wyrok stanowiący o przyszłości lub eksmisji Rozbratu.

Przypomnijmy: sprawa własności terenu, na którym działa Rozbrat, przy ulicy Pułaskiego w dolinie Bogdanki jest długa i mocno skomplikowana.

Historia terenu

Przed wojną właścicielem tego terenu był niejaki Szczepan Jeleński. Po wojnie teren znacjonalizowano, ale Skarb Państwa nie zadbał o to, by nowy status wpisać do ksiąg wieczystych. Nadal więc właścicielem gruntu był Szczepan Jeleński.

I to dlatego po zmianie ustroju, w 1987 roku, córka Szczepana Jeleńskiego wystąpiła o nabycie spadku. Gdy stała się pełnoprawną spadkobierczynią, w 1991 roku sprzedała teren Przedsiębiorstwu Handlowo – Produkcyjnemu “Darex”. Firma kupiła teren na kredyt, którego nie spłaciła, bo zbankrutowała – i przepadła. Pojawiła się na nowo w 2013 roku, ponieważ wartość nieruchomości znacznie wzrosła i przekroczyła wartość kredytu, który “Darex” zaciągnął na kupno tego terenu.

Firma po prawie 30 latach chce odzyskać teren, by go sprzedać deweloperom. Sprawę w sądzie założyło też miasto Poznań, które również chce go odzyskać jako przedstawiciel Skarbu Państwa. Z kolei Rozbrat uważa, że także ma prawo do tego terenu, bo istnieje tu już 25 lat.

Wyrok sądu

Jednak 14 września 2021 roku Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce nakazał Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Ulica reprezentującemu Rozbrat wydanie nieruchomości i przekazanie jej spółce “Darex”. Rozbrat odwołał się od wyroku, a werdykt sądu ma zapaść właśnie 15 września.

“Po latach walki o zachowanie Rozbratu, nadchodzi najbardziej krytyczny moment w niemal trzydziestoletniej historii tego miejsca. Eksmisja Rozbratu z przyzwoleniem władz Poznania na dziką reprywatyzację” – twierdzą działacze Rozbratu i to dlatego 10 września zapraszają poznaniaków na demonstrację poparcia dla Rozbratu.

Eksmisja squotu sprawi, że kolejny zielony teren zostanie zabudowany przez deweloperów. Swoje ogródki stracą także tamtejsi działkowcy, bo ROD “Bogdanka” również mieści się na spornym terenie.

Demonstracja odbędzie się 10 września o godzinie 13.00 przy ulicy Pułaskiego, na terenie Rozbratu.

Podziel się: