Poznań: Czy w stolicy Wielkopolski powstanie szpital polowy?

Adam Szłapka
Takie pytanie zdał premierowi, w formie poselskiej interpelacji, Adam Szłapka, szef Nowoczesnej. Powodem było zamieszanie z rzekomym przekształceniem szpitala MSWiA w szpital dla pacjentów z koronawirusem.

Poseł w interpelacji napisał, opierając się na informacjach telewizji WTK i portalu epoznan.pl, o poleceniu otrzymanym przez szpital o zakazie przyjmowania nowych pacjentów, w tym chorych onkologicznie, w trakcie chemioterapii właśnie ze względu na plan przekształcenia szpitala w placówkę zakaźną. Wojewoda wkrótce zdementował te pogłoski twierdząc, że szpital MSWiA nie zostanie przekształcony w szpital jednoimienny, jednak zdaniem posła sytuacja dowiodła, że szpital polowy jest potrzebny.

„Abstrahując od skandalicznych i nieodpowiedzialnych pomysłów, które pojawiają się codziennie i stanowią potwierdzenie braku przygotowania na drugą falę zachorowań, należy zwrócić uwagę na opinie specjalistów” – pisze poseł Szłapka w interpelacji. – „Zgodnie z powszechną opinią, jedyną możliwą i bezpieczną dla polskich pacjentów odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem jest budowa szpitali polowych.

W konsekwencji pragnę zapytać Pana Premiera jako osoby odpowiedzialnej w rządzie za kwestie bezpieczeństwa państwa:
1. Jakie są plany ministerstwa zdrowia na walkę z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na terenie województwa wielkopolskiego oraz miasta Poznań?
2. Czy Ministerstwo rozważa budowę szpitala polowego na wskazanych terenach? Jeżeli tak to ile miałby pomieścić chorych na SARS-CoV-2?
3. Z jakich środków miałby zostać wybudowany i utrzymywany? Środków budżetu państwa, czy samorządu?
4. Czy Ministerstwo zapewni opiekę medyczną w takim szpitalu?”.

Przypomnijmy, że przygotowanie takiego szpitala w ciągu dwóch-trzech tygodni – gdyby była taka potrzeba – zadeklarował prezydent Jacek Jaśkowiak podczas ostatniej konferencji prasowej. Siedziba szpitala byłaby jedna z hal targowych. Problemem jednak byłoby zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, tak lekarzy, jak i pielęgniarek, którzy zapewniliby opiekę pacjentom tego szpitala. Rąk do pracy brakuje już teraz w szpitalach stacjonarnych.

el