Poznań: Czy będzie fotoradar na Hetmańskiej?

kontrola drogowa Hetmańska fot. policja

Wprowadzone ograniczenie prędkości na Hetmańskiej, które miało zmniejszyć liczbę wypadków, nie podziałało. Kierowcy nadal jadą tam zbyt szybko, dlatego radni z osiedla Święty Łazarz chcieli ustawienia tam fotoradaru. Teraz wspierają ich w tym także policjanci.

Policja, która regularnie patroluje ulicę, wie lepiej niż ktokolwiek, że kierowcy nadal jeżdżą Hetmańską zbyt szybko. Patrole drogówki nieco poprawiają sytuację – ale nie mogą stać co 100 metrów przy tej jednej ulicy przez całą dobę, bo po prostu nie mają tylu ludzi.

Radni z Łazarza zdają sobie z tego sprawę, dlatego chcieliby, żeby na Hetmańskiej stanął fotoradar. Jednak zarządzająca fotoradarami Główna Inspekcja Transportu Drogowego nie ma w planach ustawienia urządzenia na Hetmańskiej.

Jak jednak informuje Radio Poznań, teraz do apeli radni dołączyli także policjanci. Przemysław Kusik, naczelnik poznańskiej drogówki, uważa, że należałoby w tej sprawie napisać list otwarty podpisany przez policjantów, radnych miejskich i osiedlowych, a także urzędników. Ma nadzieję, że może taka forma wywarcia nacisku odniosłaby skutek – bo jak się okazuje, GITD nie bierze pod uwagę opinii drogówki decydując o lokalizacji fotoradarów, mimo że to przecież to policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mają największą wiedzę o tym, na których ulicach dochodzi do największej liczby wypadków.

A policjanci, jak mówił komisarz Kusik, w wielu przypadkach wybraliby inne miejsca niż wskazane przez GITD. Chcieliby także, aby fotoradary, które zostały zamontowane jeszcze w czasie obowiązywania poprzednich przepisów przy Grunwaldzkiej i Dąbrowskiego, zostały włączone do systemu GITD, tak samo jak rejestratory przejazdów na czerwonym świetle, które także są zamontowane w wielu miejscach.

Gdyby GITD przejęła ten sprzęt, włączyła do systemu, to zdaniem naczelnika drogówki, Poznań, a nie Jaworzno, stałby się najbezpieczniejszym miastem w Polsce. Ale jeśli nie będzie nacisku na GITD, to nawet na ten jeden fotoradar przy Hetmańskiej miasto może czekać nawet kilka lat. A to oznacza kolejne wypadki, także śmiertelne, na tej ulicy.