Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: brak oferty zajęć dla dzieci niepełnosprawnych podczas strajku

Gdzieś w tle kłótni o podwyżki dla nauczycieli, wszyscy wydają się zapominać o dzieciach niepełnosprawnych, które w tej sytuacji zostały pozostawione praktycznie bez opieki.

O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu. Impulsem była wiadomość od jednej z naszych czytelniczek, matki niepełnosprawnego chłopca, która zaalarmowała nas, że miasto nie przygotowało żadnej alternatywnej formy zajęć dla dzieci niepełnosprawnych. Wobec trwającego strajku szkół (również specjalnych) dzieci te właściwie nie mają się gdzie podziać. 

Poprzedni artykuł zakończyliśmy informacją, że o komentarz do sprawy została poproszona rzeczniczka prezydenta, która zignorowała naszego emaila. Po opublikowaniu artykułu dostaliśmy odpowiedź na nasze pytanie o program zajęć przygotowanych przez miasto dla dzieci niepełnosprawnych w czasie strajku: – Panie Redaktorze, zajęcia tego typu prowadzone są praktycznie w każdej placówce dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oferta jest rozmaita, a odpowiednio wykwalifikowana kadra jest przygotowana do pracy z dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, co jest niezbędne do zapewnienia wychowankom należytej opieki i bezpieczeństwa. Aby móc skorzystać z takich zajęć, rodzic powinien kontaktować się bezpośrednio ze szkołą. W przypadku jakichkolwiek problemów sprawę należy zgłosić do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania – napisała nam Joanna Żabierek, nowa rzeczniczka Jacka Jaśkowiaka.

Jej odpowiedź sugerowała, że może faktycznie miasto zdecydowało się coś dla dzieci niepełnosprawnych przygotować. Postanowiliśmy to sprawdzić. Najbardziej naturalne w tej sytuacji wydawało się zadzwonienie do szkół i poproszenie o udzielenie dodatkowych informacji w sprawie organizacji ewentualnych zajęć dla dzieci niepełnosprawnych. Spróbowaliśmy zadzwonić do trzech placówek: szkoł 102; 103 i 105. W żadnej nikt nie odebrał telefonu, jednocześnie na stronach szkół można znaleźć informację o strajku.

W tej sytuacji postanowiliśmy skorzystać z mocno promowanego, jeszcze przed rozpoczęciem strajku, numeru kontaktowego, który miał umożliwić każdemu rodzicowi łatwe zdobycie informacji co może zrobić z dzieckiem w czasie strajku. Tutaj udało nam się faktycznie bez problemu dodzwonić, a konsultantka po zapoznaniu się ze sprawą zdecydowała o przekierowaniu nas bezpośrednio do Wydziału Oświaty (co poniekąd oszczędziło nam dodatkowego telefonu, idąc za sugestią rzecznik, żeby problemy zgłaszać do Wydziału Oświaty). W tym momencie usłyszeliśmy bezpośrednio, że cała oferta zajęć przygotowanych przez miasto jest dostępna na stronie internetowej i nie ma zajęć dla osób niepełnosprawnych.

To niestety oznacza, że wielu rodziców i niepełnosprawnych dzieci, zostało pozostawionych samym sobie. Paradoksalnie ci, którzy od początku maja najtrudniej, zostali pozbawieni wsparcia.

Strona głównaPoznańPoznań: brak oferty zajęć dla dzieci niepełnosprawnych podczas strajku