Małeckiego 3 fot. UMP

Poznań: 7 zł za parkowanie w centrum. Radni przegłosowali zmiany

7 złotych za pierwszą godzinę postoju w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a za kolejne 7,40 i 7,90 zł. Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli stawki proponowane przez Zarząd Dróg Miejskich.

Opłaty wzrosną także na Jeżycach – tam za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 5 zł, za druga – 6 zał,a za trzecią – 6,90. Wyższe opłaty na Jeżycach będą obowiązywały od 1 czerwca, ale w ścisłym, centrum zapłacimy więcej już 1 kwietnia tego roku i strefa będzie obowiązywała do 20.00, a nie jak obecnie, do 18.00. W pozostałych dzielnicach objętych strefą za godzinę parkowania zapłacimy 3,50 zł i tam nadal strefa będzie obowiązywała do 18.00. Opłaty będą obowiązywały także w soboty, a od października zapłacimy także za parkowanie na Wildzie i Łazarzu.

Podwyżka, mimo że budzi spore kontrowersje, o których pisaliśmy, jest – zdaniem ZDM – konieczna. Poznań dusi się w korkach, a miejsc parkingowych w centrum nie przybędzie, bo nie ma gdzie ich zrobić. Gdy parkowanie będzie droższe, kierowcy będą przyjeżdżać na krócej albo zostawiać samochód w domu.

Piotr Libicki z ZDM zwrócił uwagę, że zarzuty o drastyczna podwyżkę są nieuzasadnione – obecne stawki opłat za parkowanie wprowadzono w 2000 roku, kiedy płaca minimalna wynosiła 700 zł. Dziś płaca minimalna jest trzykrotnie wyższa, bilety miejskiej komunikacji kilkakrotnie zaliczyły podwyżkę, tymczasem opłaty w strefie pozostały na starym poziomie. To nie zachęca do przesiadania się na inne środki transportu. Podwyżka cen jest więc jedynym sposobem, żeby rozładować tłok w centrum i polepszyć jakość powietrza.

el

25
Dodaj komentarz

avatar
Gracja Mich
Gracja Mich

Złodziejstwo

Krzysztof Kubasik
Krzysztof Kubasik

Czas wyjść na ulice.

Merberos Knightmare
Merberos Knightmare

Złodzieje pieprzeni…

Arkadiusz Bendowski
Arkadiusz Bendowski

I pomyśleć że nadal płacę podatki w tym mieście. Dzięki panie J. J. Czas na zmiany.

Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

Dobry Prezydent Poznania zlikwidujmy strefę !