Poznań: 7 zł za parkowanie w centrum. Radni przegłosowali zmiany

Małeckiego 3 fot. UMP
7 złotych za pierwszą godzinę postoju w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a za kolejne 7,40 i 7,90 zł. Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli stawki proponowane przez Zarząd Dróg Miejskich.

Opłaty wzrosną także na Jeżycach – tam za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 5 zł, za druga – 6 zał,a za trzecią – 6,90. Wyższe opłaty na Jeżycach będą obowiązywały od 1 czerwca, ale w ścisłym, centrum zapłacimy więcej już 1 kwietnia tego roku i strefa będzie obowiązywała do 20.00, a nie jak obecnie, do 18.00. W pozostałych dzielnicach objętych strefą za godzinę parkowania zapłacimy 3,50 zł i tam nadal strefa będzie obowiązywała do 18.00. Opłaty będą obowiązywały także w soboty, a od października zapłacimy także za parkowanie na Wildzie i Łazarzu.

Podwyżka, mimo że budzi spore kontrowersje, o których pisaliśmy, jest – zdaniem ZDM – konieczna. Poznań dusi się w korkach, a miejsc parkingowych w centrum nie przybędzie, bo nie ma gdzie ich zrobić. Gdy parkowanie będzie droższe, kierowcy będą przyjeżdżać na krócej albo zostawiać samochód w domu.

Piotr Libicki z ZDM zwrócił uwagę, że zarzuty o drastyczna podwyżkę są nieuzasadnione – obecne stawki opłat za parkowanie wprowadzono w 2000 roku, kiedy płaca minimalna wynosiła 700 zł. Dziś płaca minimalna jest trzykrotnie wyższa, bilety miejskiej komunikacji kilkakrotnie zaliczyły podwyżkę, tymczasem opłaty w strefie pozostały na starym poziomie. To nie zachęca do przesiadania się na inne środki transportu. Podwyżka cen jest więc jedynym sposobem, żeby rozładować tłok w centrum i polepszyć jakość powietrza.

el