Strefa Płatnego Parkowania fot. UMP

Poznań: Wyższe ceny za parkowanie. Opozycja: “projekt uderzający w wolność obywateli”

Radni miejscy dzisiaj zadecydują czy w Poznaniu zostaną wprowadzone drastyczne podwyżki opłat parkingowych. Większość opozycji mocno krytykuje proponowane zmiany.

Siedem złotych. Tyle ma wynosić opłata za godzinę parkowania w Poznaniu. Dotychczas cena wynosiła trzy złote, co pokazuje jak drastyczna dla mieszkańców jest proponowana podwyżka opłat. Co ciekawe, kolejne godziny postoju w Poznaniu mają kosztować jeszcze więcej. Kluczowym argumentem ZDM za wprowadzeniem podwyżek jest fakt, że cena od kilku lat nie została zwiększana. Najbardziej drastyczna podwyżka cen pojawi się w centrum miasta, ale zaczną też płacić mieszkańcy innych części Poznania, którzy dotychczas strefy płatnego parkowania u siebie nie mieli.

– W naszym odczuciu jest to projekt uderzający w wolność obywateli do swobodnego parkowania na drogach publicznych i swobodnego wyboru środka komunikacji publicznej jakim chcą podróżować – komentuje Jakub Mierzejewski z Konfederacji, która dzisiaj zwołała specjalną konferencję prasową w tej sprawie. – Siedem złotych to zdecydowanie zbyt wysoka opłata, nie opłacająca się kierowcom, co w konsekwencji spowoduje, że centrum miasta będzie wyludnione, ponieważ nikomu nie będzie się opłacało do niego przyjechać. Warto zwrócić uwagę, że centrum miasta jest jego sercem. Powinno kwitnąć oraz się rozrastać. Idąc tą drogą doprowadzimy do tego, że nikomu nie będzie się tutaj opłacało przyjeżdzać ze względów ekonomicznych. 

Lider poznańskiej Konfederacji zwrócił uwagę, że oprócz cen parkowania rosną też ceny komunikacji miejskiej, co sprawia, że duża część mieszkańców stolicy Wielkopolski nie ma możliwości ucieczki przed rosnącymi opłatami. – Jakiego środka komunikacji mieszkańcy by nie wybrali, to zostaja uderzeni po kieszeni – gorzko podsumowuje Mierzejewski.

– Siedem złotych to stawka, która w danym momencie będzie najwyższa w Polsce. Generalnie można powiedzieć, że jest to podwyżka o ponad 100 procent – wyjaśnia Krzysztof Rosenkiewicz, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości. – Stanowisko klubu generalnie jest przeciwne proponowanym zmianom. Jestem za zrównoważonym transportem i uważam że strefa w tym systemie swojej roli nie spełnia. Miasto mówi o transporcie zrównoważonym i poprawie komunikacji, ale te działania w dużej mierze są takie punktowe, drobne i w zasadzie trudno powiedzieć, żeby ta oferta dla ludzi, którzy nawet chcieliby wysiąść ze swoich samochodów się istotnie poprawiła. Nas też bulwersuje duża podwyżka abonamentowa dla mieszkańców strefy. Oni tutaj przecież mieszkają i nie można zabronić im posiadania samochodów – podsumowuje Rosenkiewicz.

Mogłoby się natomiast wydawać, że propozycje miasta, które wprowadzenie podwyżek tłumaczy zachęcaniem poznaniaków do komunikacji miejskiej, zyska poparcie Lewicy. – To by się nam podobało, gdyby za tym szła jakaś konkretna i spójna polityka – wyjaśnia Przemysław Czechanowski z partii Razem. – Gdybyśmy rzeczywiście podwyższali strefę płatnego parkowania w Poznaniu, ograniczając tym samym ten gigantyczny armagedon, który codziennie wjeżdza do naszego miasta powodując smog, korki oraz wypadki, ale też dbali o transport zbiorowy, nie podwyższając jego cen. A tak z jednej strony mamy słuszną podwyżkę cen za parkowanie, ale także absurdalnie głupie podwyżki w komunikacji publicznej. To jest oczywiście obecnie tylko propozycja, ale znając negatywne nastawienie Platformy Obywatelskiej do wszelkich usług publicznych, w tym też do komunikacji publicznej, to niestety się obawiam, że większość radnych zagłosuje za podwyżkami.

O tym jak dokładnie będzie wyglądała strefa parkowania w Poznaniu będą decydowali dzisiaj radni podczas sesji. Zmiany miałyby zostać wprowadzone od początku kwietnia.

22
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Marta Sztafarek
Gość
Marta Sztafarek

Nie piszcie, że zdecydują o “drastycznych podwyżkach”, tylko o urealnieniu stawek, które są bardzo niskie i niezmienne od lat.

Marcin Sowa
Gość
Marcin Sowa

Warto też pamiętać, że 20 lat temu opłata za godzinę parkowania w centrum wynosiła 5 zł. 20 lat temu!

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Czy pieniądz miał wtedy taką samą wartość ? ? ?

Marcin Sowa
Gość
Marcin Sowa

Grażyna Kowalska no własnie nie! Dlatego komentarze o “drastycznych podwyżkach” są co najmniej zabawne…

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Marcin Sowa pytanie dlaczego Poznaniacy mają płacić tyle samo co PZety i inne… Przecież płacimy podatki w tym dziwnym mieście. Przy biletach komunikacji miejskiej jest zniżka dla Poznaniaków.

Marcin Sowa
Gość
Marcin Sowa

Krzysztof Kubasik ciekawa propozycja, pytanie jak miało by to być weryfikowane?

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Marcin Sowa meldunek i rejestracja pojazdu. Tak jak dla mieszkańców obecnych stref. I tylko karty abonamentowe, powiedzmy w okolicach 150 zł za miesiąc to tak jak za drugie i kolejne auto dla mieszkańca strefy. Taki mój postulat.

Marcin Sowa
Gość
Marcin Sowa

Krzysztof Kubasik to tylko w teorii wydaje sie takie proste do wprowadzenia. Dzisiaj rejestracja pojazdu nie jest związana z meldunkiem, ani miejscem płacenia podatków, poza tym są też auta leasingowe czy służbowe, które zarejestrowane są poza Poznaniem.

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Marcin Sowa jest proste. Tak jak proste jest przyznanie abonamentu mieszkańcom strefy. Proszę nie wprowadzać obywateli w błąd!

Marcin Sowa
Gość
Marcin Sowa

Krzysztof Kubasik chyba niewiele wiesz o abonamencie w strefie. Daje on możliwość bezpłatnego postoju tylko na kilku wybranych ulicach (najbliżej miejsca zamieszkania), a nie w całej strefie.
Skoro to dla Ciebie takie proste to chetnie poznam jak widzisz to od strony technicznej. Jak automat biletowy ma zweryfikować ze bilet kupuje poznański podatnik?

R.J. Kawa
Gość
R.J. Kawa

A czy burmistrz miasta jest przy stole decydentów?Bo z tego co pamiętam to jest człowiek Schetyny więc co opozycja wielce się pluje

Grzegorz Grześ
Gość
Grzegorz Grześ

Jaka k** opozycja Poznaniem rządzi PO to oni są odpowiedzialni za te podwyżki!!
Chcieli w Poznaniu PO to mają,dostało frajerstwo podziękowanie Jaśkowiak sie na nich wypiął(wyborcy PO).Śmieje sie im teraz pod nosem.

Maria Kistowska
Gość
Maria Kistowska

Grzegorz Grześ I bardzo dobrze w krajach Europy wjazd do miast jest ograniczony i płatny, a wam ciągle w dupach coś nie pasuje, samochodów tyle, stoicie w korkach smrodzicie i jeszcze macie pretensje do Jaskowiaka że smog a to dzięki wam!!!!!

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Wydłużenie strefy do godz. 20.00 uderza w kulturę, ale to miasta nie obchodzi!

Tomek Sobkowiak
Gość
Tomek Sobkowiak

Pedały wszystko w gore obciac pensje pe….w rzadzie to jakas paranoja😬😬😬

Gracja Mich
Gość
Gracja Mich

Rządzącym wiecznie mało

Rob Ostrowski
Gość
Rob Ostrowski

Nigdy nie bylo.czegos takiego zeby 2 podwyzki odrazu byly Ci Radni z Po pierdola ze podwyzka oplat za parkowanie ma pozwolic na korzystanie z komunikacji, ktora kilka miesiecy później tez pójdzie w gore . W Berlinie jest oplata za bilet od ilosci przystankow a nie na minury. Za 1 € czyli nssze 15min ja przejade 4stacje sbahnem. To jest chore co sie w tym mieście dzieje. Tylko jak kurwa zrobia jakies pierdolone maratony, to POprancy musza oddac pieniadze za komunikacje, ktora jezdzi objazdami albo nie jezdzi wcale.Chore miasto a radni jeszcze gorsi

Irena Nowak
Gość
Irena Nowak

Szpitale w centrum super ze dbacie o chorych

Szymendera Krzysztof
Gość
Szymendera Krzysztof

Irena Nowak chorych i innych maja gleboko w D….teraz pojda po kieszeniach wszystkich…woz albo przewoz….mysle ze to dopiero paczatek…Bo jak przejda to parkowanie bedzie 15zl…Jestesmy w Uni✌😂to i ceny beda Unijne.👏

Irena Nowak
Gość
Irena Nowak

Szymendera Krzysztof szkoda ze płace polskie

Nat Baz
Gość
Nat Baz

Irena Nowak dokładnie ! Jadąc do szpitala w centrum z chora/chorym najlepiej autobusem ?! Skandal. Jeśli zmieniacie projekt i podnosicie ceny dlaczego nie pomyślicie o osobach które nie jadą do centrum autem z wygody a POMAGAJĄ CHORYM DOSTAĆ SIĘ DO SZPITALA -na przykład do szpitala na ul.dlugiej czy wlkp centrum onkologicznego ? – te szpitale nie posiadają możliwości zaparkowania a osoby które korzystają z nich są osłabione ! Brawo Panie prezydencie …..

Demitri
Gość
Demitri

Czy szykuje się jakiś protest w związku z przyjętą podwyżką? Bo jeśli tak, to ja się chętnie na nim pojawię.
W dupach się Platfusom przewraca. A poznaniacy też głupi że to POwskie gówno wybrali.