szpital tymczasowy fot. K. Adamska
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński od 24 marca wydał ponad 400 decyzji o skierowaniu do pracy w szpitalu tymczasowym. Dotąd do personelu dołączyło 200 lekarzy, pielęgniarek, studentów i ratowników medycznych.

– Powołania są warunkiem niezbędnym, umożliwiającym rozszerzenie działalności szpitala tymczasowego, gdyż wykorzystaliśmy wszystkie dostępne rezerwy kadrowe. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, ale także studentów starszych roczników – tłumaczy dr Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, zarządzający szpitalem tymczasowym.

Tymczasem z powodu napływu chorych trzeba uruchamiać kolejne moduły szpitala – a do ich obsługi potrzebny jest personel. Obecnie w szpitalu przebywa około 300 pacjentów. Gdy go otwierano, 1 lutego tego roku, było ich dziewięciu, a z całego szpitala uruchomiono tylko 66 łóżek. Nic dziwnego, że tak personel, jak sprzęt są pilnie potrzebne.

– Staramy się uzupełnić nie tylko kadrę medyczną dla szpitala na MTP, ale także niezbędny sprzęt specjalistyczny dla wszystkich wielkopolskich szpitali, które walczą o życie i zdrowie pacjentów – mówi wojewoda Michał Zieliński.

Tylko do siedmiu szpitali „marszałkowskich” na terenie Wielkopolski z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafił sprzęt o wartości ponad pięciu i pół miliona złotych, między innymi respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, półmaski czy płyny dezynfekcyjne.

Jak zapewniają służby wojewody, sytuacja epidemiczna w województwie jest na bieżąco analizowana. Aktualnie, na dzień 8 kwietnia, liczba dostępnych covidowych łóżek w Wielkopolsce wynosi 3795, z tego na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest ponad 600 łóżek wolnych. Obecnie około 300-350 osób dziennie w Wielkopolsce przechodzi hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem.

Urząd wojewódzki pracuje także nad procedurami przewozu pacjentów do szpitala tymczasowego w Szczecinie, gdyby w Wielkopolsce zabrakło miejsc.
– Na razie nie zachodzi taka konieczność i nasi pacjenci z Wielkopolski są hospitalizowani w wielkopolskich lecznicach- zapewnia wojewoda. – Musimy być jednak przygotowani na różne scenariusze. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą zachodniopomorskim.

WUW