PKP: Wszystkie lokalne centra sterowania już działają!

PKP dworzec Poznań Wschód pociąg zima fot. Sławek Wąchała

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wszystkie lokalne centra sterowania już działają tak jak powinny i sytuacja na kolei stabilizuje się, a rozkłady jazdy pociągów wracają do normy.

– Do godziny 18.00 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS): Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. – Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii.

Znane są przyczyny usterek. Jak podała firma Alstom, producent urządzeń, był to błąd w ich działaniu. Co z kolei spowodowało błąd – badają służby techniczne. „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce” – poinformowała firma w oświadczeniu wydanym przed godziną 15.00. – „Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

PKP PLK informuje, że aby minimalizować utrudnienia, wprowadza wzajemne honorowanie biletów. Natychmiast jak to tylko jest możliwe, podawane są też aktualne informacje dla podróżnych o kursowaniu pociągów. Na swoich stronach zamieszczają je też wszyscy przewoźnicy. Podróżni mogą też zwracać bilety według zasad obowiązujących u danych przewoźników.

Przypomnijmy, że około 4.00 doszło do awarii lokalnych centrów sterowania ruchem kolejowym w 19 lokalizacjach, co w praktyce unieruchomiło pociągi na kilkuset kilometrach linii kolejowych w całym kraju.

Podziel się:

Źródło: PKP PLK